Dzisiaj jest czwartek, 21 lutego 2019 r., 52 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Wideo, zdjęcia) Tłumy na Sobótkach i dobra zabawa z Czerwonymi Gitarami
Dodał: MarBas, 28-06-2015 13:29, odsłon: 11460
Fot. Mariusz Grotkowski i Anna Federowicz
Fot. Mariusz Grotkowski i Anna Federowicz

Czarnoleskie Spotkania Sobótkowe już dawno wpisały się w tradycję Gminy Policzna. Na tegorocznej edycji pojawiły się tysiące osób z całej Polski. Zaczęło się od poezji i obrzędów ludowych, następnie przyszła pora na sport, a na finał rozrywkę w najlepszym wykonaniu - gwiazdą wieczoru był bowiem zespół Czerwone Gitary.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00 w amfiteatrze w parku muzealnym.

 

 

- Czarnolas to taka zagadkowa miejscowość, bo wszyscy mieszkańcy chcą, aby ta lipa Kochanowskiego rosła po wsze czasy, a z drugiej strony wszyscy się tutaj staramy, aby w Czarnolesie nie było lipy - żartował podczas otwarcia wójt Tomasz Adamiec.

 

Siądź pod mym liściem...

 

Tradycyjnie pierwszym punktem obchodów było ogłoszenie wyników Konkursu Literackiego o Dzban Czarnoleskiego Miodu.

 

W tym roku komisji konkursowej najbardziej przypadły do gustu wiersze w atmosferze trenów, autorstwa Edyty Wysockiej, która niestety nie dotarła do Czarnolasu. Drugą nagrodę otrzymał Bogdan Nowicki, a trzecią Paweł Podlipniak. W nadesłanych pracach często przejawiały się motywy ludowe, a także te związane z ochroną przyrody. Co ciekawe, pojawiły się także psalmy.

 

 

Wyróżniają najlepszych, nie tylko artystów

 

Co roku w Czarnolesie wręczane są także Nagrody im. Jana Kochanowskiego. Tym razem kapituła przyznała je w dziedzinach: literatury - Cezaremu Imańskiemu ze Zwolenia, folkloru i sztuki ludowej - Zespołowi ''Korzenie'' z Łaguszowa, teatru - Grupie Teatralnej ''Przymierze Pokoleń'' z Lipin i ochrony dziedzictwa kulturowego - Eugenii Januszewicz z Policzny.

 

Następnie przyszła pora na występy artystów. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały ''Korzenie'', na scenie pojawili się także gospodarze: ''Sobótka". Koncert dała także grupa "Wyspy Dobrej Nadziei", tuż po nim wszyscy goście udali się w korowodzie nad wodę, gdzie odbyły się obrzędy sobótkowe, a także puszczono wianki.

 

 

Wielki finał

 

Około godz. 19:00 impreza przeniosła się na dużą scenę, gdzie po dekoracji najlepszych uczestników Biegu i Marszu Czarnoleskiego, przyszła pora na występy. Specjalny program sobótkowy pokazali uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, a tradycyjne pieśni zaprezentował zespół ''Sobótka''.

 

Po raz kolejny na tę gościnną ziemię zawitał także Teatr Nad Kamienną, który widzowie mogą pamiętać choćby z zeszłorocznego występu. Za to prawdziwe tłumy przybyły na koncert gwiazdy wieczoru - Czerwonych Gitar. Pod sceną bawiło się w sumie kilka tysięcy osób. Miłym akcentem było wręczenie artystom -  przez panie z Czarnolasu - kosza pięćdziesięciu róż, a to z okazji pięćdziesięciolecia działalności artystycznej. Kwiaty w imieniu zespołu przyjął Jerzy Skrzypczyk.

 

 

Nie był to jednak koniec atrakcji. Tego wieczoru widzowie zobaczyli jeszcze m.in. inscenizację Nocy Kupały w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Powiśle, a na koniec wspólnie bawili się podczas ''dyskoteki pod gwiazdami''.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Gózd
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook