Dzisiaj jest niedziela, 05 maja 2024 r., 126 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Jubileusz 50-lecia istnienia internatu w Zwoleniu
Dodał: M_Celi, 12-10-2013 22:04, odsłon: 6487

Dokładnie 50 lat temu, 12 października 1963 roku otwarto przy Szkole Rolniczej internat. O tym jak był potrzebny może świadczyć chociażby to, że mieszkało w nim w tamtych latach nawet 180 osób.

Trochę historii i ciekawostek związanych ze szkołą i internatem


Dzieje internatu działającego przy Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu związane są ściśle ze Szkołą Rolniczą, która powstała w 1925 roku. Rok szkolny rozpoczął się wówczas w lutym, zaś uczniów było 19. Warto dodać, że mieszkali oni wtedy w tym samym budynku, w którym się uczyli.

 

Jak informuje nas Wacław Małek, jeden z byłych dyrektorów szkoły, założeniem powstającej wtedy szkoły było stworzenie internatu, w którym miała mieszkać młodzież starsza pochodząca głównie z dawnego województwa kieleckiego.


Wacław Małek redakcji Zwolen24 zdradza ciekawostki związane z historią zarówno szkoły, jak i internatu. Informuje nas, że pierwsza koncepcja budowy Szkoły Rolniczej w Zwoleniu z internatem powstała w 1917 roku na terenie Rosji. Wśród przebywających tam Polaków byli też obywatele Zwolenia i okolic, którzy służyli w dywizji Generała Muśnickiego.


Teren pod szkołę został przekazany nieodpłatnie przez Barnarda Bogusza, który zaznaczył, że na gruntach tych mogą powstać tylko instytucje związane ściśle z oświatą. Między innymi fakt darowizny działki zaważył o tym, że Szkoła Rolnicza powstała właśnie w Zwoleniu, a nie chociażby w Kozienicach.


W 1945 roku Szkołę Rolniczą przemianowano w Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego. Nadal jednak w szkole funkcjonował internat, w którym mieszkało aż 95% wszystkich uczniów. W związku z zwiększającą się liczbą dziewcząt w 1954 roku obok szkoły wybudowano pierwszy internat damski – drewniany barak. Mieściło się w nim 7 sal, w których mieszkało 92 uczennice. Młodzi mężczyźni zaś mieszkali nadal w budynku szkolnym. 

 

Kierownicy, wychowawcy i opiekunowie tamtych lat


Kierownikiem tych internatów od 1 września 1955 roku był Walenty Pakuła zaś wychowawcą Alina Pakuła. Natomiast od początku roku szkolnego 1958 wychowawcą młodzieży została Krystyna Małek, która z kolei w 1972 roku objęła kierownictwo internatu i pełniła tą funkcję aż do 1985 roku. W 1963 kierownikiem był Władysław Wojcieszek zaś wychowawcami dodatkowo Mieczysława Wojcieszek i Kazimierz Bachorczyk. Z kolei w latach 70 młodzieżą opiekowali się: Halina Szewczyk, Teresa Wróblewska, Zbigniew Woźny, Justyna Tronkowska, Honorata Wilman i Jan Iwanejko zaś kierownikiem był Eugeniusz Wilman.

 

Jak powstał internat męsko-żeński?


Koncepcja bodowy męsko-żeńskiego internatu, który istnieje od 50 lat powstała w 1960 roku. Jej inicjatorem był dyrektor szkoły – Wacław Małek. Opracowany projekt zakładał, że miało w nim mieszkać 160 osób, zaś jego kubatura miała wynosić 10 tys. m3.  Projekt internatu został zatwierdzony przez Ministra Rolnictwa – Departament Oświaty Rolniczej. Ministerstwo na ten cel przekazało środki finansowe.


Ówczesny dyrektor „stawał na głowie” by uzyskać przychylność i pozwolenie na budowę. Między innymi dlatego w czynie społecznym, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja wydobywali glinę z której zostały wypalone czerwone cegły. Miał to być ich wkład własny w budowę internatu.


Budowę nowoczesnego, jak na tamte czasy internatu rozpoczęto w 1961 roku, zakończono zaś ją w 1963. W tym samym jeszcze roku, w październiku młodzież przeniosła się do nowego budynku.
Internat w tamtym czasie wykorzystywany był maksymalnie. Były lata, w których liczba uczniów wynosiła 183.


Tak dużą liczbę uczniów można wytłumaczyć tym, że w tamtym czasie na terenie województwa kieleckiego nie było szkoły rolniczej oferującej kształcenie młodzieży w 4-letnim Technikum Rolniczym dla uczniów, którzy ukończyli Szkoły Przysposobienia Roliczego oraz Rolnicze Zasadznicze Szkoły Zawodowe do tego zapewniającym uczniom wyżywienie i nocleg w internacie.


Jak wyglądało życie w internacie?


Młodzież mieszkająca w internacie skupiona była wokół 4 sekcji: gospodarczej, kulturalno-oświatowej, sanitarno-porządkowej oraz samokształceniowej.
Uczniowie z pomocą swoich wychowawców i opiekunów rozwijali zainteresowania w następujących kółkach i sekcjach tematycznych: Miłośników Teatru i Telewizji, fotograficznym, recytatorskim i  plastycznym, a także w zespole wokalno-muzycznym, orkiestrze szkolnej i sekcji sportowej oraz w spółdzielni uczniowskiej.


Młodzież skupiona w sekcjach i kołach osiągała wiele sukcesów. I tak np., uczniowie działający w Kole Miłośników Teatru i Telewizji otrzymali dyplom Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie kultury teatralnej wśród młodzieży. Było to jedyne wyróżnienie tego typu w województwie kieleckim. Z kolei drużyna męska mieszkańców internatu zdobyła I miejsce w piłce nożnej rozgrywek województwa.


- Internat przygotowywał w doskonały sposób młodzież do życia poza jego murami. Uczniowie kończący szkołę potrafili odnaleźć się w dorosłym świecie, nie bali się pracy, bo byli świetnie do niej przygotowani. Nie bali się też ani odpowiedzialności ani pracowitości. – dodaje, na zakończenie Krystyna Małek


Na zakończenie w imieniu Krystyny i Wacława Małek, którzy od 50-lat mieszkają w internacie pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pogody ducha, uśmiechu i wielu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym wszystkim ich wychowankom, uczniom i współpracownikom oraz dawnemu gronu pedagogicznemu.



 


Skontaktuj się z autorem tekstu: M_Celi
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
Browar Maryensztadt to uznana marka na rynku browarów rzemieślniczych. Ta...
fot.pixabay
O tym, jak ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest aktywność fizyczna niko...
fot. Urzad Gminy Policzna
W niedzielę, 24 marca, mieszkańcy gminy Policzna mieli okazję uczestniczyć w nie...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie powstaje  nowoczesne miejsce pełne atrakcji – jedyne taki...
fot .Urząd Gminy Policzna
19 marca w gminie Policzna odbyło się ważne wydarzenie mające znaczący wpływ na ...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Szkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli ...
09 marca 2024 r. (sobota) o godz. 16:00 Ireneusz Domański - Dyrektor Muzeum Jana...
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ten problem dotyka nawet co trzecieg...
fot. Urzad Gminy Policzna
Rakietki w dłoń – pasjonujące zmagania na turnieju tenisa stołowego w Poli...
fot. Urząd Gminy Policzna
Mistrzowie strategii w gminie Policzna – za nami XX Gminny Turniej w Szach...
fot. Urząd Gminy Policzna
13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Samorząd gminy Policzna, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich najmłodszych m...
fot. Urząd Gminy Policzna
22 grudnia w Policznie odbyła się sesja Rady Gminy, która jednomyślnie za...
fot. Gmina Policzna
Prawdziwie świąteczna atmosfera w gminie Policzna – szkoły w Czarnolesie i...
fot. Gmina Policzna
Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty pr...
fot. Gmina Policzna
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę ...
Zdjęcia: Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Reprezentacja Polskich
W hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po ra...
fot.gov.pl
W związku z planowaną akcją szczepienia lisów, do użytkowników na ...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook