Dzisiaj jest piątek, 20 września 2019 r., 263 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Arpass baner TOP
W niedzielę śpimy godzinę dłużej, choć Komisja Europejska rozważa likwidację zmian czasu
Dodał: KamZap, 26-10-2018 09:57, odsłon: 842
ilustracja, źródło: Pixabay.com
ilustracja, źródło: Pixabay.com

W niedzielę 28 października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. O 3:00 cofamy nasze zegarki o godzinę, jednak może być to jedna z ostatnich tego typu zmian. Dzisiaj Komisja Europejska przedstawiła projekt, który likwidowałby obowiązek zmiany czasu wśród krajów członkowskich.

Czekająca nas zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w ostatnią niedzielę października, czyli dokładnie 28.10.2018, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów.

Czas letni, w którym obecnie funkcjonujemy trwa od końca marca. Wtedy wskazówki zegarków przesuwaliśmy o godzinę do przodu. Zmiana czasu z letniego na zimowy jest zdecydowanie mniej bolesna, ponieważ śpimy wówczas godzinę dłużej. Jednak nie każdy może być z tego powodu zadowolony, np. ci którzy tego dnia będą pracowali na nocnej zmianie. Czeka ich bowiem wydłużony dyżur. Jednak zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca za tę godzinę będzie musiał zapłacić lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.

Koniec ze zmianą czasu? Dyrektywa Komisji Europejskiej

Prawdopodobnie to już koniec zmian czasu. Dziś Komisja Europejska przedstawiła projekt, według którego państwa członkowskie nie będą zobligowane do przestawiania wskazówek zegarków.


Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni miałaby nastąpić 31 marca 2019 r. Potem każdy z krajów członkowskich mógłby wybrać czy chce czas letni czy zimowy. W przypadku wyboru drugiej opcji przez państwa, ostatnia zmiana czasu nastąpiłaby w niedzielę 27 października 2019 r.

Komisja zapewnia jednak, że zmiany będą skoordynowane. Na zniesienie zmiany czasu zgodę wyrazić musi jeszcze Parlament Europejski oraz kraje członkowskie.

Wcześniej - od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje internetowe dotyczące zmiany czasu. 4,6 mln odpowiedzi wpłynęło od respondentów z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak się okazuje – 84 procent z nich opowiada się za likwidacją zmiany czasu. Wyniki badania pokazały, że respondenci źle znoszą zmiany czasu określając je jako "bardzo negatywne" lub "negatywne". Wśród argumentów za zlikwidowaniem zmiany czasu możemy znaleźć m.in.: złe samopoczucie, wypadki drogowe, brak oszczędności energii.

Komisja Europejska zapowiedziała wejście na drogę legislacyjną celem likwidacji zmiany czasu, jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wiemy jednak, że jej likwidacja nie miałoby wpływu na wybór strefy czasowej, a poszczególne państwa członkowskie same zadecydowałyby o przyjęciu na stałe czasu letniego bądź zimowego.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook