Dzisiaj jest niedziela, 16 czerwca 2019 r., 167 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
"Wesele" i "Potop" na egzaminie z języka polskiego! Pierwszy dzień matur za nami!
Dodał: M_Celi, 05-05-2014 12:30, odsłon: 5067

Maturzyści mają już za sobą pierwszy z egzaminów. Zmagania rozpoczęli od języka polskiego. W Zwoleniu batalię pod tytułem Matura 2014 rozpoczęło 232 uczniów z dwóch szkół średnich. 

Do egzaminu dojrzałości w Zwoleniu przystąpiło 232 maturzystów. W tym 132 z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i 100 z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem. Absolwenci przez najbliższe kilkanaście dni będą zmagać się z egzaminami, początkowo z przedmiotów obowiązkowych, następnie z dodatkowych.


Tradycyjnie, jak co roku uczniowie zwoleńskiego liceum chętnie wybierają przedmioty dodatkowe, wśród nich najczęściej jest geografia, wiedza o społeczeństwie, biologia i chemia. W liceum nie brakuje też uczniów, którzy zdecydowali się na pisanie matury na poziomie rozszerzonym. Jak udało dowiedzieć się naszej redakcji wybór przedmiotu na poziomie rozszerzonym jest w większości przypadków uzależniony profilem klasy.


Przed godziną 9 odwiedziliśmy uczniów Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych. W tym roku w tej szkole do egzaminu dojrzałości podchodzą absolwenci liceum i technikum. Udało nam się porozmawiać z absolwentami klasy 3o. Wszyscy byli uśmiechnięci, pewni siebie oraz nastawieni optymistycznie. Nie ukrywali jednak zdenerwowania. Razem z nimi zastanawialiśmy się nad tym czego mogą spodziewać się na egzaminie z języka polskiego.


Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że nie mają większych wymagań, najważniejsze by udało się trafić na coś co znają. Wśród lektur, z którymi nie chcieli się zmagać znalazły się: „Dziady”, „Przedwiośnie”, „Granica” czy też „Nie-boska komedia”.

 

Egzamin z języka polskiego trwał 170 minut. Maturzyści musieli zmierzyć się z testem czytania oraz napisać wypracowanie na jeden z wybranych przez siebie tematów. Pierwsi z nich opuszczali salę gimnastyczną już po dwóch godzinach. Jak sami twierdzili nie było tak trudno.


- Do wyboru był temat związany z emocjami bohaterów „Potopu” i porównanie opinii bohaterów dotyczącej poezji narodowej na przykładzie „Wesela”. Z „Potopu” mieliśmy fragment w którym Andrzej Kmicic próbował ratować swoich kompanów z niewoli. Oczywiście ja pisałem na pierwszy temat. – relacjonował Michał


Większość maturzystów z którymi udało nam się porozmawiać wybrała temat dotyczący emocji bohaterów na podstawie fragmentów „Potopu”. Zapytani przez nas czemu akurat ten temat – tłumaczyli, że „Wesele” jest trudniejsze do zrozumienia.

 

 


Już jutro matematyka! Z matematyką podstawową uczniowie zmierzą się we wtorek i na rozwiązanie zadań będą mieć również 170 minut. Nieco krócej, bo dwie godziny trwa egzamin z języka obcego nowożytnego. Najwięcej naszych maturzystów wybrało - jak co roku - język angielski.

Skontaktuj się z autorem tekstu: M_Celi
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook