Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r., 234 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
WAKEPARK  Pionki
Rok po huraganie
Dodał: M_Celi, 16-08-2013 09:58, odsłon: 2438
foto: Nadleśnictwo Zwoleń
foto: Nadleśnictwo Zwoleń

Lasy Nadleśnictwa Zwoleń w 2012 roku zostały dotknięte klęską pamiętnego huraganu, który miał miejsce 7 sierpnia. Pragniemy przypomnieć Wam, jak wyglądały wówczas lasy. Dziś wprawdzie nie ma już w lasach połamanych drzew, ale jednak większość o tamtych wydarzeniach nadal pamięta.

Zniszczenia w leśnictwie Dziurków


W dużej części zniszczony został największy kompleks w leśnictwie Dziurków o pow. 920 ha, położony pomiędzy Lipskiem, a Solcem nad Wisłą. Szkody te były nieporównywalne do szkód w innych nadleśnictwach, których drzewostany ucierpiały w tym samym czasie. Straty w surowcu drzewnym oszacowano na ponad 26 tys. m3 na powierzchni 200 ha, z czego blisko 70 ha zostało całkowicie zniszczonych. Wartość rachunku strat na przyroście wyniosła 1 025 695 zł, co w przeliczeniu na jednostkę powierzchni [ha] dało 16 632 zł.
Zniszczenia w leśnictwie Dziurków miały w blisko 100% charakter złomów z niewielkim udziałem wywrotów.

 

Działania Nadleśnictwa   

 

Zagospodarowanie powierzchni powiatrołomowych, jak informuje nadleśnictwo stało się dla wszystkich pracowników wyzwaniem, którego celem było odtworzenie istniejących  ekosystemów. Realizowane i planowane działania dotyczyły wielu dziedzin leśnictwa: urządzania lasu, użytkowania lasu, ochrony lasu, a przede wszystkich hodowli lasu. Początkowo najpilniejszym zadaniem było udostępnienie leśnictwa, szacowanie uszkodzeń, organizacja działań z uwzględnieniem wymaganych prawem procedur, pozyskanie i sprzedaż drewna, z równoczesnymi działaniami z zakresu infrastruktury drogowej umożliwiającymi wywóz olbrzymich mas drewna w krótkim czasie. Bardzo ważne były zadania związane z ochroną mienia.

Ze względu na rozmiar klęski, a jednocześnie ostatni rok obowiązywania planu urządzenia lasu konieczne było sporządzenie aneksu do planu na lata 2003-2012. W  ramach dodatkowych prac wykonano ponowną taksację uwzględniającą stan po huraganie.

 

Pilnym zadaniem była naprawa uszkodzonych grodzeń w istniejących uprawach (kompleks Dziurków w ciągu obowiązywania pul na lata 2003-2012 podlegał intensywnej przebudowie).
Wszystkie prace na powierzchni dotkniętej klęską zostały przeprowadzone zgodnie z założeniami po zaistnieniu katastrofy. Usuwanie szkód trwało kilka miesięcy i było dużym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym. Przy tak dużej powierzchni wyzwaniem były także prace związane z uprzątnięciem pozostałości pozrębowych, co warunkowało wykonanie przygotowania gleby.


Wiosną 2013 roku wykonano część planowanych odnowień i grodzeń upraw, pozostała część odnowień planowana jest na jesień tego roku, a także na lata 2014 i 2015.

 

Dotychczas włożono ogrom pracy w odtworzenie lasu, jednakże potrzeba  jeszcze wiele wysiłku, zaangażowania i upływu lat nim drzewostan sprzed huraganu zostanie odbudowany. – informuje nas Anna Stępień z Nadleśnictwa Zwoleń

W formie fotorelacji przypominamy miniony rok, który zapamiętamy na długo, gdyż skutki huraganu będą widoczne przez dziesięciolecia.

źródło: Nadleśnictwo Zwoleń


Skontaktuj się z autorem tekstu: M_Celi
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook