Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Inwestycje drogowe regionu radomskiego i system gospodarowania odpadami komunalnymi to główne tematy zeszłotygodniowego Konwentu
Dodał: KamZap, 18-04-2018 14:45, odsłon: 552
fot. UG Zwoleń
fot. UG Zwoleń

W środę, 11 kwietnia samorządowcy z regionu radomskiego spotkali się na Konwencie Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Radomia.  Spotkaniu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska. W spotkaniu uczestniczyli również: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Zbigniew Ostrowski Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Waldemar Kordziński Prezes Zarządu „RADKOM”.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przedstawił między innymi możliwości dofinansowania budowy dróg z budżetu województwa mazowieckiego. Poinformował również o dotacjach z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, a także o istniejących obecnie programach wsparcia dla gmin wiejskich i gmin miejsko-wiejskich.

 

Warto przypomnieć, że w ramach Funduszy Ochrony Gruntów Rolnych w naszej gminie wyremontowane zostaną drogi w miejscowościach: Barycz Kolonia i Strykowice Błotne – Mieczysławów. Uczestnicy Konwentu korzystając z okazji dopytywali Marszałka o etapy realizacji konkretnych inwestycji finansowanych bądź współfinansowanych z budżetu województwa mazowieckiego.

 

Inwestycje na drogach wojewódzkich

Zbigniew Ostrowski Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich opowiedział o realizowanych obecnie inwestycjach na drogach wojewódzkich. Na terenie subregionu radomskiego jest około 480 km dróg wojewódzkich. Pilnej modernizacji wymaga około 35% z nich. W tym roku na remont i przebudowę dróg samorząd województwa przeznaczył 180 mln zł.

Dyrektor Ostrowski podziękował burmistrzom i wójtom za współpracę przy realizacji inwestycji. Podkreślił fakt, że przygotowywane przez nich dokumentacje np. na budowy chodników  czy ścieżek rowerowych przyśpieszają znacznie rozpoczęcie danej inwestycji.

 

System zagospodarowania odpadami komunalnymi

Waldemar Kordziński Prezes Zarządu „RADKOM” poruszył wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem obecnego systemu zagospodarowania odpadami komunalnymi. Przypomniał burmistrzom i wójtom, że podwyżki jakie dotknęły ich gminy nie są zależne od firmy a narzucone przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Zmiany przyniosło obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 roku w sprawie jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska. W rozporządzeniu tym określono między innymi stawki za składowanie odpadów po procesie ich mechaniczno-biologicznego przetwarzania na rok 2018 i kolejne lata. Stawki są znacznie wyższe niż w roku ubiegłym. Zamiast 24,15 zł za tonę w tym roku trzeba już zapłacić nawet 140 zł. W następnym roku kwota ta wzrośnie do 170 zł, zaś do 2020 roku do kwoty 270 zł.

 

Prezes Kordziński powołując się na Ministerstwo Środowiska podkreślił, że musimy zacząć odzyskiwać więcej surowców, stawiając na recykling. Zgodnie z unijnymi wymaganiami do 2035 roku aż 65% powstających odpadów komunalnych powinno być ponownie przetworzonych.

Obowiązujący system prawny jasno określa, do jakiej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) mają trafiać odpady z danej gminy (odpady zmieszane, odpady ulegające biodegradacji oraz segregowane). Odpady nie mogą migrować poza granice województw, dlatego też przydzielona przez Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami instalacja wcale nie musi być najbliższą. Odgórne przypisanie do poszczególnych RIPOK-ów wyklucza konkurencję na zasadach rynkowych.

Proponowane zmiany do systemu

Wójtowie i Burmistrzowie obecni na Konwencie uważają, że funkcjonujący obecnie system zagospodarowania  odpadami komunalnymi powinien zostać jeszcze raz przeanalizowany i zmieniony. Wśród proponowanych zmian znalazły się:

  1. Ustawowe uszczegółowienie kalkulacji kosztowej, definiujące koszty uzasadnione
  2. Powołanie regulatora zależnego od władzy rządowej (na wzór URE czy Wód Polskich), który będzie kontrolował rynek gospodarki odpadowej i zatwierdzał taryfy (ceny usług). Powołanie regulatora mogłoby zapobiec nadmiernym podwyżkom
  3. Uelastycznienie zasad dostarczania odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych – odejście od odgórnego przypisania gmin do RIPOK-u
  4. Precyzyjne określenie warunków tworzenia nowych RIPOK-ów
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRACY NA RECEPCJI. KONTAKT: 519 188 682
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook