Dzisiaj jest niedziela, 20 września 2020 r., 264 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
[WIDEO, ZDJĘCIA] Szkoła w Czarnolesie świętowała 100 lat istnienia!
Dodał: DL, 28-08-2020 13:30, odsłon: 1918
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Uroczysta msza święta, występy artystyczne, tort i pamiątkowe upominki oraz garden party w pięknej scenerii parku na terenie Muzeum Jana Kochanowskiego. W piątek, 28 sierpnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnolesie obchodziła swój setny jubileusz.

Obchody powstania Szkoły Podstawowej w Czarnolesie uroczyście rozpoczęto od mszy świętej, która odbyła się w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Czarnolesie. Ksiądz proboszcz Mirosław Maj przybliżył wszystkim uczestnikom mszy historię szkoły. Tym samym życzył on samych sukcesów kadrze pedagogicznej, uczniom, a także rodzicom.

 

- Już w 1933 roku, odebrano do użytku jedną salę lekcyjną i kancelarię. Od 1933 roku kierownikiem szkoły był Antoni Jaworski. Dzięki jego staraniom i zaangażowaniu mieszkańcom Czarnolasu, społecznie wykonali wszelkie prace przy budowie szkoły. Pracujący tutaj nauczyciele przez te wszystkie lata istnienia placówki kształcili kolejne pokolenia młodych ludzi stanowiących tę rzeczywistość, której na imię Polska. Nie zaprzestali swojej działalności nawet w trudnych latach okupacji, prowadząc tajne nauczanie. Święto szkoły to jednocześnie święto wszystkich, którzy w jej murach uczyli się, bądź pracowali – mówił podczas kazania ksiądz proboszcz Mirosław Maj.

 


 

Po nabożeństwie władze samorządowe, nauczyciele, uczniowie oraz wszyscy uczestnicy przemaszerowali z kościoła przed budynek szkoły. Tam odbyła się oficjalna część uroczystości, którą rozpoczął Hymn Państwowy w obecności pocztów sztandarowych. Następnie dokonano oficjalnego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

 

 

Jako pierwsza głos zabrała dyrektor szkoły Justyna Mierzejewska-Figura, która przywitała wszystkich zgromadzonych gości. – Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień. Szkoła była świadkiem historii pisanej przez nauczycieli, uczniów, pracowników administracji, obsługi, rodziców i przyjaciół. W jej historii odcisnęły się ślady po naszych radościach, smutkach, nadziejach i marzeniach. W niej zostawiliśmy cząstkę siebie. Znaczące jest również to, że dni szkoły to istotna część wsi, której istotnym wizerunkiem są ludzie wychowani i wykształceni w murach tej placówki. Ktoś powiedział, że podstawą szkoły jest uczeń, duszą nauczyciel, a dumą absolwenci – mówiła dyrektor.

 


Jak podkreślała dyrektor szkoły Justyna Mierzejewska-Figura na przestrzeni stu lat szkoła wykształciła ponad dziesięć tysięcy absolwentów.

 

Kolejno głos zabrał wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec. – Spotykamy się dzisiaj, aby uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości, 100-lecia szkoły w Czarnolesie. Państwa obecność jest potwierdzeniem wyjątkowości dzisiejszego święta. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością. Szkoła w Czarnolesie nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów, rodziców oraz nauczycieli, którzy oddali swoje umiejętności i swój entuzjazm. Stuletnia tradycja wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i poszanowania nauki była najwyższym przesłaniem dla wszystkich, którzy dbali o jej wizerunek – mówił wójt Tomasz Adamiec.

 


Medal Pro Mazovia na ręce dyrekcji szkoły oraz dyplomy dla nauczycieli w podziękowaniu za wieloletnią pracę dydaktyczną i wychowawczą oraz cenny wkład wniesiony w rozwój placówki wręczył marszałek Rafał Rajkowski wraz z wójtem gminy Policzna Tomaszem Adamcem.

 

 

Obecna na uroczystości była także dyrektor szkoły w Policznej Jolanta Kalinowska., która pogratulowała dyrekcji, nauczycielom, a także uczniom jubileuszu, wręczając przy tym upominek. Pojawiły się także odznaczenia dla osób, które tworzyły tą szkołę i przyczyniły się do jej rozwoju.

 


 

Następnie przyszedł czas na część artystyczną jubileuszu szkoły. Na scenie zaprezentowali się dyrektor szkoły Justyna Mierzejewska-Figura, Tomasz Kubiak, Jan Kubiak oraz Katarzyna Kubiak, a także uczennice szkoły.

 

 

 

Po występach wszyscy zebrani udali się do parku przy Muzeum Jana Kochanowskiego, gdzie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły. Później rozpoczęła się część nieoficjalna jubileuszu. Goście na znak uczczenia setnej rocznicy szkoły unieśli ku górze lampkę szampana, po czym spróbowali skosztowali tortu.

 


 

 

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook