W najbliższą sobotę, 7 grudnia o godzinie 14:00, hala sportowa Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu stanie się areną wyjątkowego starcia. Po raz trzeci zmierzą się dwie niezwykłe drużyny: Reprezentacja Ziemi Jana Kochanowskiego oraz Reprezentacja Polskich Pisarzy.
Tradycja z piłkarskim zacięciem
Spotkania w Zwoleniu, na ziemi związanej z wielkim poetą Janem Kochanowskim, to już nieodłączny element końca roku. Wydarzenie łączy w sobie ducha sportowej rywalizacji z promocją kultury i literatury. Organizatorem meczu jest społeczność lokalna, wspierana przez samorządowców, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych.
Z drugiej strony boiska zobaczymy drużynę literatów, która może pochwalić się długą historią i międzynarodowymi sukcesami. Założona w 2012 roku przez Zbigniewa Masternaka Reprezentacja Polskich Pisarzy rozegrała dotychczas aż 186 meczów, zdobywając m.in. wicemistrzostwo Europy w 2012 roku oraz brązowy medal w 2024 roku.
Rywalizacja tych drużyn cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2022 roku pisarze triumfowali wynikiem 10:8, natomiast w zeszłym roku doszło do emocjonującego remisu 12:12. Czy tym razem Reprezentacja Ziemi Jana Kochanowskiego przechyli szalę zwycięstwa na swoją korzyść?
Zbigniew Masternak, grający kapitan drużyny pisarzy, jest jednym z najskuteczniejszych zawodników. Na swoim koncie ma 199 bramek i z niecierpliwością czeka na jubileuszowe trafienie w nadchodzącym meczu.
Atrakcje dla kibiców
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a na przybyłych czeka loteria z atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak wejściówki na Lodowisko Miejskie w Zwoleniu, piłki czy gadżety. Na trybunach znajdzie się stoisko z książkami autorstwa grających pisarzy – idealna okazja, by zdobyć autograf, dedykację lub zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Mecz uświetni profesjonalna oprawa dźwiękowa oraz komentatorzy licencjonowani przez Polski Związek Piłki Nożnej, a sędziować będą arbitrzy delegowani przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.
W organizację meczu zaangażowały się liczne instytucje, m.in. Urząd Miejski w Zwoleniu, Starostwo Powiatowe, Dom Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kochanowskiego oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia.