Dzisiaj jest piątek, 25 czerwca 2021 r., 176 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Arpass baner TOP
Jubileusz 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego
Dodał: DL, 25-05-2021 12:22, odsłon: 753

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na jubileusz 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Obchody jubileuszu 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego

  • Wernisaż wystawy Andrzeja Krynickiego: 30 maja 2021 roku, godz. 12.00
  • Wernisaż wystawy Cezary Dubiel: 30 maja 2021 roku, godz. 13.00
  • Wystawy czynne do 20 czerwca 2021 roku

W tym roku Radomskie Towarzystwo Fotograficzne świętuje 60-lecie nieprzerwanej działalności. Z tej okazji zaplanowało wiele imprez kulturalnych, przygotowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Jedną z nich będzie wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia obejmująca pokazy twórczości Andrzeja Krynickiego – „Fotografia” oraz Cezarego Dubiela – „Strefa Wyobraźni”.

 

Andrzej Krynicki – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Artiste FIAP(AFIAP), Excellence FIAP (EFIAP).Urodził się 12 marca 1930r. w Tarnowie. Od 1949-1960 studiował architekturę na PolitechniceKrakowskiej i Wrocławskiej. Przerwa w studiach 1950-1956 spowodowana była wyrokiem zaprzynależność do organizacji WIN (wyrok 2,5 roku więzienia z art.18 MKKWP odsiadywany wwięzieniu Montelupich – Kraków , Wronkach pod Poznaniem i obozie pracy koło Strzegomia).Od 1964 roku zajął się poważnie fotografią, po otrzymaniu Złotego Trofeum w Hong-Kongu. Od tegoczasu uczestniczył w ponad 2000 wystaw na całym świecie i otrzymał 2500 nagród.Został honorowym członkiem wielu organizacji fotograficznych w tym:Member Wellington Lee Photography Society N.York, Member London Salon, Member BritishPhotography Society, Królewskie Towarzystwo fotograficzne i wielu innych. Zmarł w 2005 roku wWarszawie.W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu pokażemy „Fotografie” Andrzeja Krynickiego.

 


 Andrzej Krynicki, fot.archiwum artysty

 

Aby móc przeanalizować twórczość Andrzeja Krynickiego trzeba przedstawić sytuację i trendy w fotografii polskiej lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Dominującą tematyką zdjęć był portret, architektura, krajobraz „fotografia ojczysta” i martwa natura, a technikami tak zwane techniki specjalne z technikami piktorialnymi na czele i naukowo opracowanej przez profesora Witolda Romera izohelii. W 1949 roku oficjalnie proklamowano w polskiej sztuce, a co za tym idzie również w fotografii tak zwany socrealizm. Charakteryzował się odcięciem od wszelkich ruchów awangardowych na rzecz propagandowej funkcji sztuki. Pod koniec lat 50. pojawia się jednak awangardowa fala w twórczości Zbigniewa Beksińskiego, Jerzego Lewczyńskiego i Bronisława Schlabsa oraz samodzielnymi i nowatorskimi rozwiązaniami Edwarda Hartwiga, który po latach pracy z „miękkim” obrazem, wypracowywał własny styl oparty na wykorzystywaniu efektu grubego ziarna i grafizacji. Taka sytuacja artystyczna w fotografii kształtowała Andrzeja Krynickiego jako samodzielnego twórcę.

 

Andrzej Krynicki, fot.archiwum artysty

 

Zaczynał od krajobrazu i bryły architektonicznej, jak większość, aby szybko zorientować się o sile wyrazu super twardej, kontrastowej fotografii. W czasach siermiężnej szarości rzeczywistości PRLu i braku otwartych kontaktów z fotograficznym światem, przedarł się przez ten mur polski artysta o sposobie budowania swoich wizji fotograficznych w sposób odważny, szeroki. Ten sposób fotografowania oparty na bardzo kontrastowych, czarnych w formule czarno-białej tradycji wyróżniał go spośród twórców całego świata. Budował swoje obrazy w fotochemicznej ciemni pracując w mozolny i oryginalny sposób. Fotografie posiadające najczęściej dwa plany powstawały niewątpliwie z kilku odrębnych negatywów poprzez kilkakrotne naświetlania papieru fotograficznego pod powiększalnikiem. Zadziwiające ciemne horyzonty, tylne światło motywów pierwszoplanowych, nakładanie się przestrzennych brył tworzonych z ciał modelek i elementów pejzażu, to poraża już na pierwszy rzut oka. A ile tu jeszcze przemyślanej do perfekcji kompozycji i poszukiwania najtrafniejszych rozwiązań wizualnych. Był człowiekiem skromnym, ale pełnym przekonania o wadze swojej wizji fotograficznej. Pozostawał ze swoją twórczością na uboczu polskiej fotografii, nie interesowały go intelektualne spory i profity powstające z przynależności do polskich organizacji twórczych. Wystawa prezentowana Elektrowni jest odtworzeniem, w nowoczesnej technologii fotograficznej, części fotogramów Andrzeja Krynickiego z oryginałów pozostających w posiadaniu rodziny.

 

Cezary Dubiel – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Artiste FIAP(AFIAP), Artiste FIAP/ Audio-Visual (AV-AFIAP), Excellence FIAP (EFIAP), Excellence FIAP Bronze (EFIAP/b), Excellence FIAP Silver (EFIAP/s), Excellence FIAP Gold (EFIAP/g),Excellence FIAP Platinum (EFIAP/p), Excellence FIAP Diamond1 (EFIAP/d1. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Członek i założyciel Fotograficznej Grupy Twórczej KONTUR. W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia pokażemy „Strefę wyobraźni” projekt artystyczny Cezarego Dubiela.

 


 Cezary Dubiel-Sen architekta, fot. archiwum artysty

 

Twórców fotografii od wielu dziesięcioleci pociągała forma kreacji fotograficznej przenoszącej widzów do innego, nierealnego świata wyobraźni. Wspomnieć wypada o jednej z pierwszych takich prac wykonanej przez Philipa Halsmana w 1946 roku, czy światowej sławy fotokompozycje Ryszarda Horowitza i niesamowite fotoobrazy Zdzisława Beksińskiego. Prezentowane obrazy Cezarego Dubiela są kolażami powstałymi z jego odrębnych fotografii. Elementy ogólnie dostępnej rzeczywistości stają się aktorami i elementami scenografii sceny w nowej, wymyślonej rzeczywistości. Aby przedstawić swoje artystyczne wizje, myśli i wyobrażenia autor nie sięga do zestawu symboli i elementów charakterystycznych dla określonych trendów w sztuce, tworzy nowe sposoby własnej ich wizualizacji.

 


 

Autor penetruje swoją wyobraźnię, aby stworzyć obraz oderwany od rzeczywistości, ale na tyle z nią związany, że do złudzenia przypomina sen, gdzie świat realny jest wymieszany z ułudą. Nie sposób przejść obok takich prac obojętnie. One intrygują, niekiedy niepokoją, a czasem bawią. Celem jego twórczości jest wzbudzenie reakcji w podświadomości widza poprzez kojarzenie ze sobą różnych przedmiotów, obrazów czy fragmentów rzeczywistości. To metoda pobudzenia do myślenia, wdrożenia w świat własnej wyobraźni, czy nawet odczuć. Można powiedzieć, że uzmysławia widzowi możliwość przekształcania własnych wizji w realne inaczej obrazy i uczy jak tego dokonać. Przekracza normy codzienności. Ważnym środkiem wyrazu jest abstrakcja, celowo stosowane niezachowanie proporcji i rzetelności obrazu, często inspirująca kolorystyka. Tak powstaje nowa rzeczywistość niezależna od praw fizyki, realności i klasycznego postrzegania świata. Pragnąc namówić widza do odczytania swoich myśli i skojarzeń tytułuje swoje obrazy zachęcając do swoistej intelektualnej zabawy. Większość prac wchodzących w skład wystawy otrzymało nagrody na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
Masz dosyć nudnych ćwiczeń na uzupełnianie luk i wstawiania czasowników w...
Fot. Enea Wytwarzanie
Enea Wytwarzanie jako partner projektu „Jazznowiec Festiwal” zaprasz...
Fot. Krystian Maj - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
- Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 23 czerwca zmiany, kt&o...
Już niebawem dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 2,7 mln zł w Policzn...
Koniec roku szkolnego to idealny czas na podsumowanie nauki, ale niestety tradyc...
W niedzielę 13 czerwca 2021 roku w Zwoleniu obchodzona będzie 75. rocznica bitwy...
Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
Imprezy i zgromadzenia z nowym limitem osób – to najważniejsza zmia...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Od piątku, 28 maja 2021 r. czeka nas kolejna faza luzowania obostrzeń, któ...
Masz dosyć nudnych szkolnych lekcji z podręcznikiem, powtarzalnych ćwiczeń grama...
Redakcja serwisu Lipsko24 organizuje konkurs fotograficzny z okazji Dnia Matki. ...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
W sobotę, 22 maja na strzelnicy Fundacji Wsparcia Reduta w Laskach (gmina Pionki...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Od 20 maja 2021 roku, w życie wchodzą nowe przepisy, dotyczące między innymi hul...
Fot. www.gov.pl
W dniach 17-21 maja, na terenie województwa mazowieckiego planowane jest ...
fot. Urząd Marszałkowski
Przebudowa drogi powiatowej nr 4516W Bartodzieje-Kazanów, budowa drogi gm...
archiwum. Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W czerwcu ubiegłego roku miało miejsce wielkie otwarcie parku linowego w Kozieni...
Fot. archiwum - dyrektor Włodzimierz Pujanek
MCSW Elektrownia reaktywuje działalność stacjonarną po zniesieniu obostrzeń. Mie...
Fot. Jakub Długołęcki
Dom Kultury w Zwoleniu organizuje dla mieszkanców #jerusalemadancechallen...
Foto główne: Krystian Maj/KPRM
W środę poznaliśmy decyzję rządu dotyczącą dalszego luzowania obostrzeń. Restryk...
Fot. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Rusza druga edycja projektu skierowanego dla pracodawców wspierających żo...
Cambridge English First (dawniej FCE) to prestiżowy certyfikat  językowy,...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook