1,7 C
Zwoleń
sobota, 25 stycznia, 2025

Ostatnio dodane

Dodatkowa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Na terenie województwa mazowieckiego, w dniach 18-31 października 2024 roku, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi dodatkową akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka umieszczona we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tej z zapachem człowieka. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.

Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi – w trakcie szczepień oraz 14 dni po zakończeniu akcji podczas spacerów trzymać zwierzęta na smyczy, aby nie zjadły szczepionki lub nie zostawiły obcego zapachu. Ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

Latest Posts

- Reklama -

TOP

REGION