9,9 C
Zwoleń
piątek, 4 października, 2024

Ostatnio dodane

Region. Tradycja „Rykowiska” – Otrzęsiny Pierwszoklasistów w Garbatce-Letnisku

W Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, tradycją, która mocno wpisała się w historię szkoły, są wyjątkowe otrzęsiny znane jako „Rykowisko”. To coroczne wydarzenie, odbywające się na początku października, ma na celu uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności szkolnej. W tym roku również tradycji stało się zadość, a uczniowie klas pierwszych przeszli prawdziwy chrzest w duchu leśnych obrzędów.

Przemarsz i powitanie w klimacie leśnych rytuałów

„Rykowisko” rozpoczęło się od przemarszu uczniów, kadry pedagogicznej i pocztu sztandarowego ze szkolnego placu na polanę zwaną Starą Strzelnicą, usytuowaną w okolicach ulicy Leśnej.

Wydarzeniu przewodziła postać Sylwana, rzymskiego boga lasów i przyrody, który w towarzystwie drużyny odzianej w skóry puszczańskich zwierząt czuwał nad młodymi „wilczkami” – pierwszoklasistami. Podczas przemarszu uczniowie recytowali słowa „Awangardy”, co dodawało ceremonii wyjątkowego charakteru.

Oficjalną część „Rykowiska” otworzył sygnał myśliwski, po którym głos zabrał dyrektor szkoły, Mirosław Dziedzicki. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tej tradycji oraz życzył uczniom, aby czas spędzony w szkole był pełen nowych doświadczeń i wartościowych przyjaźni.

– Przemówienie to takie wielkie słowa. Ja chciałem powitać wszystkich, którzy dzisiaj razem z nami będą świętować w tych pięknych okolicznościach przyrody. W tym wyjątkowym miejscu w Garbatce na skraju puszczy. Wasze święto. Witam serdecznie wszystkich rodziców, wszystkich absolwentów, wszystkich sympatyków szkoły. – powitał wszystkich dyrektor szkoły Mirosław Dziedzicki

– Szkołą nie jest atomem samotnie krążącym w wszechświecie. Szkoła ma swoje korzenie, swoją tradycję, swoją historię. I ta historia jest naszą siłą. Dzisiaj chcę Wam życzyć i rodzicom również, żeby pobyt państwa dzieci, a naszych uczniów w tej szkole był pobytem, który spełni oczekiwania wszystkich państwa. Że będzie to pobyt na miarę Waszych aspiracji. Aspiracji, które powodują zdobywanie umiejętności zawodowych. Ale aspiracji, które też spowodują stawanie się dojrzałym człowiekiem. Dobrym człowiekiem. Dzisiaj życzę Wam z tego miejsca, żeby życzenia, które przekazuję, a przekazuję je w imieniu całej kadry szkoły, żeby te życzenia Wam się spełniły. – dodał dyrektor Dziedzicki

– Przekonany jestem, że przygoda, którą przeżyjecie z edukacją w naszej szkole, to nie tylko kwestia nauki, to nie tylko kwestia zakuwania, to nie tylko kwestia zaliczania klasówek, ale to czas piękny w Waszym życiu, czas Waszej wiosny życia. Przeżyjcie to pięknie. Nawiążecie pewnie przyjaźnie. Starajcie się budować ten pobyt w naszej szkole na wartościach życzliwości. Starajcie się budować to tak, byście nigdy nie mieli sobie do wyrzucenia, że kogoś skrzywdziliście. Przekonany jestem, że dzisiejszy dzień, jak pieczątka, będzie w Waszej pamięci. Tego dnia nie wymarzecie. Przeżyjcie go pięknie, radośnie, z życzliwością dla siebie, szczególnie na Torze Przeszkód. Tam, gdzie idea olimpizmu pokazuje walkę fair play, że można stanąć ponad własnymi oczekiwaniami, ponad własnymi potrzebami, po to, żeby pomóc komuś, kto jest w potrzebie. – mówił dyrektor Mirosław Dziedzicki

– Szkoła to nie tylko budynek, choć ten wasz jest wyjątkowo okazały. To przede wszystkim ludzie. Pierwsze relacje, pierwsze przyjaźnie, pierwsze kłótnie, wszystko to, co po latach z nostalgią się wspomina. I dzisiaj, w tym wyjątkowym dla was dniu, ja wam życzę, żebyście się przede wszystkim dobrze w tej szkole bawili. Bo jeżeli nauka będzie dla was dobrą zabawą, to będziecie płynąć. I w sposób całkowicie niezauważalny będziecie nabierać nowych umiejętności, zdobywać nową wiedzę, poszerzać swoje horyzonty. Więc dobrej zabawy przede wszystkim, żeby ta nauka była właśnie dla was dobrą zabawą. A wszystkim tym, którzy wzięli na siebie ten ogromny ciężar odpowiedzialności wychowania młodych ludzi, chcę podziękować. Bo na waszych barkach spoczywa ogromny ciężar właśnie tej odpowiedzialności. – powiedział obecny na wydarzeniu wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek

– Po raz pierwszy jestem tutaj wspólnie z Wami. Cieszę się, że będę mógł to zobaczyć na miejscu i zobaczyć jak fajnie się będziecie bawili. Myślę, że to nie jest akurat aż tak straszne, jak czasami się opisuje, że nie wiadomo czego będą starsi od Was wymagali, ale myślę, że to jest bardzo fajne, bo to zostaje na długie lata, później w pamięci. To jest jakaś taka forma integracji ze starszymi kolegami, to jest forma zabawy, forma po prostu, która pozostaje jako taka historia szkoły, która tak jak powiedzmy studniówkę się pamięta, jako ten element zakończenia szkoły, tak samo myślę, że to wejście również jest bardzo ważne, żeby po prostu umieć jak gdyby się po prostu zintegrować z tymi kolegami. Dzisiaj życzę wszystkim miłej zabawy, państwu życzę miłej pracy, udanych efektów pracy, chociaż obserwując pana dyrektora i współpracując wiele lat mam świadomość tego, że na pewno nie trzeba będzie aż tak dużo pracy wkładać, ponieważ to doświadczenie, które ta kadra ma i pan dyrektor wystarczy, żeby na pewno każdego tutaj kolejnego ucznia zachęcić, tym bardziej, że była mowa również o tym, że przyjeżdżają kursanci z całej Polski, to też świadczy o tym, że po prostu jednak ten mit o wspaniałej szkole w Garbacce jest dobrze rozpropagowany. – mówił starosta kozienicki Krzysztof Wolski

Próby sił – tor przeszkód i leśne wyzwania

Najbardziej emocjonującą częścią „Rykowiska” był tor przeszkód, który pierwszoklasiści musieli pokonać. Uczniowie, zamknięci najpierw w drewnianym szałasie, zostali „uwolnieni” przez starsze koleżanki, które przygotowały dla nich symboliczne dekoracje – twarze pomalowane miodem i ozdobione pierzem.

Trasa „Rykowiska” pełna była wyzwań. Uczniowie biegali przez opony, wspinali się po drabinach, czołgali przez tunel, a także pili magiczne mikstury, co miało sprawdzić ich wytrzymałość i zaangażowanie. Na końcu trasy, na wydmowym wzgórzu, symbolicznie odcięto „wilcze ogony”, co oznaczało przejście do kolejnego etapu edukacyjnej przygody.

Pasowanie na uczniów

Po ukończeniu toru przeszkód, pierwszoklasiści przystąpili do ceremonii pasowania. Wychowawcy klas, za pomocą poroża, dłuta oraz ołówka, symbolicznie nadali im status pełnoprawnych uczniów Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych.

Wspólna zabawa i ognisko

Zakończenie ceremonii przyniosło zasłużony relaks w postaci wspólnego ogniska, biesiady oraz licznych gier i zabaw zespołowych. „Rykowisko” to dla uczniów nie tylko próba sił, ale również okazja do integracji, zawiązywania przyjaźni oraz doświadczania ducha współpracy.

Reklama

Ta unikalna tradycja, łącząca leśny klimat z wartościami szkolnymi, na trwałe zapisała się w pamięci kolejnych pokoleń uczniów i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.

Latest Posts

- Reklama -

TOP

REGION