Dzisiaj jest sobota, 20 kwietnia 2024 r., 111 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Zwoleńska Grupa Rowerowa tym razem dotarła do Wąwolnicy! (zdjęcia)
Dodał: M_Celi, 30-07-2014 10:23, odsłon: 7363
Elżbieta Nowakowska
Elżbieta Nowakowska

W minioną sobotę 26 lipca zwoleńska Grupa Rowerowa wyruszyła na kolejny pielgrzymi szlak. Tym razem celem była Wąwolnica. Organizatorem i liderem grupy był Czesław Nowakowski zaś patronat honorowy nad pielgrzymką objęli: Bogusława Jaworska burmistrz Zwolenia oraz ks. Bernard Kasprzycki proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. 

Do Wąwolnicy wybrało się 14 śmiałków, którzy w sobotę mieli do pokonania około 115 kilometrów. Organizatorem i liderem grupy był Czesław Nowakowski, natomiast zamykającym peleton w czasie jazdy był Zdzisław Olender. Rowerzyści planują już kolejny wyjazd tym razem do Sandomierza.

 

 

Jak informuje nas Czesław Nowakowski, lider grupy pielgrzymi przez Dęblin dojechali do Gołębia, gdzie pomodlili się w Domku Matki Bożej Loretańskiej Patronki Ludzi w Drodze a także zwiedzili Muzeum Rowerów Józefa Majewskiego, w którym nie tylko obejrzeli ale również wypróbowali nietypowe rowery poziome, cyrkowe, ryksze i inne ciekawe eksponaty.

 

 

Warto wspomnieć, że Domek Loretański w Gołębiu jest pierwszą tego typu budowlą w Polsce, zbudowany został na wzór replik Santa Casa. Ciekawym elementem jest okno, przez które, według legendy, Archanioł Gabriel zwiastował Maryi Pannie, że poczęła syna. W XVII w. odprawiano w domku nabożeństwa. Podobno część jego uposażenia została ofiarowana, jako wsparcie dla Powstania Kościuszkowskiego. Budowla była wielokrotnie niszczona, a to w skutek wylewów Wisły, wojen, czy najazdów. Historia parafii sięga początku XII w., kiedy to w miejscu obecnej świątyni stały 2 drewniane kościółki. W 2001 r. kościół został podniesiony do rangi sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, patronki ludzi w drodze.

 


Następnie rowerzyści przez Puławy i Bochotnicę dojechali do Nałęczowa do Domu Rekolekcyjnego, gdzie po obiedzie i zakwaterowaniu przejechali do Wąwolnicy do Matki Bożej Kębelskiej na rekolekcje i nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała. Po rekolekcjach wrócili na nocleg do Nałęczowa.

 

W niedzielę po mszy świętej odprawionej w bazylice w Wąwolnicy pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną przez Kazimierz Dolny. Następnie promem do Janowca skąd udali się do Przyłęka, a z Przyłęka do Zwolenia.

 

 

Historia kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy!
Tradycja kultu Matki Bożej w Kęble i Wąwolnicy sięga prawdopodobnie okresu najazdów tatarskich na Rzeczpospolitą pod koniec XIII w. Bitwy rozgrywały się w Kęble koło Wąwolnicy, wśród lasów, gdzie znajdowała się statua Matki Bożej. Przy drodze koło wielkiego kamienia Tatarzy rozbili obóz, tam gromadzili łupy i przetrzymywali jeńców. Na ogromnym głazie ustawili statuę Matki Bożej, a ponieważ wiedzieli, jaką czcią otaczali Ją Polacy, a szczególnie mieszkańcy tych okolic, urządzali sobie z niej kpiny na oczach zniewolonych. Podczas walki Tatarów z dziedzicem Wąwolnicy Ottonem Jastrzębczykiem. Chorągiew chana padła, było to za przyczyną cudu. Wówczas Tatarzy uciekli, pozostawiając łupy i jeńców. Miejsce tego wydarzenia, gdzie pozostały lipa i głaz, były często odwiedzane przez ludzi, gdyż po objawieniu się Matki Bożej wieść o cudzie rozeszła się błyskawicznie. Wtedy kilkaset kroków od tego miejsca dziedzic Otto Jastrzębczyk wybudował drewniany kościół, w którym umieszczono cudowną figurkę.


W dniu 8 września 1700 roku, za zgodą papieża Klemensa XII odbyło się przeniesienie w uroczystej procesji figurki Matki Bożej z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Figurka Matki Bożej umieszczona została na ołtarzu głównym i w tym samym miejscu pozostaje do dzisiaj, a ponieważ sprowadzono ją z Kębła, dlatego nazywana jest Kębelską.


Zachowana do naszych czasów figurka kębelska pochodzi z ok. 1440 r. Została wykonana z pnia lipowego o wys. 85 cm i rozpiętości w najszerszym miejscu 27 cm. Najistotniejszym motywem w figurce jest prezentacja światu Dzieciątka Jezus przez Matkę.

Kult Matki Bożej bardzo się ożywił od chwili uroczystej koronacji figury Matki Bożej w 1978 roku. Każdego dnia przybywają tam pielgrzymi - świeccy i duchowni, młodzi i starsi, chorzy i uzdrowieni. Przychodzą, aby modlić się w przeróżnych intencjach dziękczynnych i błagalnych. Wierzą, że ich modlitwy są wysłuchane, a jako wyraz tej wiary zostawiają w kaplicy liczne wota.


Skontaktuj się z autorem tekstu: M_Celi
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
fot.pixabay
O tym, jak ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest aktywność fizyczna niko...
fot. Urzad Gminy Policzna
W niedzielę, 24 marca, mieszkańcy gminy Policzna mieli okazję uczestniczyć w nie...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie powstaje  nowoczesne miejsce pełne atrakcji – jedyne taki...
fot .Urząd Gminy Policzna
19 marca w gminie Policzna odbyło się ważne wydarzenie mające znaczący wpływ na ...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Szkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli ...
09 marca 2024 r. (sobota) o godz. 16:00 Ireneusz Domański - Dyrektor Muzeum Jana...
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ten problem dotyka nawet co trzecieg...
fot. Urzad Gminy Policzna
Rakietki w dłoń – pasjonujące zmagania na turnieju tenisa stołowego w Poli...
fot. Urząd Gminy Policzna
Mistrzowie strategii w gminie Policzna – za nami XX Gminny Turniej w Szach...
fot. Urząd Gminy Policzna
13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Samorząd gminy Policzna, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich najmłodszych m...
fot. Urząd Gminy Policzna
22 grudnia w Policznie odbyła się sesja Rady Gminy, która jednomyślnie za...
fot. Gmina Policzna
Prawdziwie świąteczna atmosfera w gminie Policzna – szkoły w Czarnolesie i...
fot. Gmina Policzna
Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty pr...
fot. Gmina Policzna
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę ...
Zdjęcia: Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Reprezentacja Polskich
W hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po ra...
fot.gov.pl
W związku z planowaną akcją szczepienia lisów, do użytkowników na ...
fot.pixabay
Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczny rytuał, w którym po raz kol...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook