Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024 r., 88 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Rajkowski
[WIDEO] Trzy warianty i druga tura konsultacji w sprawie trasy S12.
Dodał: admin, 18-04-2018 14:15, odsłon: 3418

W okolicach Zwolenia rozważane trzy warianty przebiegu trasy S12. W tej właśnie sprawie spotkali się z projektantem mieszkańcy Gminy Zwoleń i okolic.

We wtorek, 17 kwietnia mieszkańcy gminy Zwoleń spotkali się z projektantem przyszłej drogi ekspresowej S12. Było to już drugie spotkanie, tym razem projektanci pokazali trzy warianty przebiegu drogi, ustalone po pierwszych konsultacjach. Nie wszystkim mieszkańcom podobały się nowe propozycje.

W okolicach Zwolenia są  Najpierw trzeba będzie przeciąć drogę wojewódzką 733 w Podgórze, a potem trasa w zależności od wariantu może skręcić na północ lub na południe od Zwolenia.

Pokazali precyzyjne mapy trasy S12

We wtorek 17 kwietnia, sala konferencyjna w budynku Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych była wypełniona zainteresowanymi mieszkańcami gminy Zwoleń, w sumie na spotkanie przyszło około 300 osób. Niektórzy stali też w przejściu, bo nie było już zbyt wielu wolnych miejsc.

O proponowanym przebiegu trasy S12 mówili Paweł Jaskowski, naczelnik Wydziału Dokumentacji warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który był moderatorem spotkania oraz projektant Zbigniew Wichański z konsorcjum firm projektowych Safege i Schuessler.

 


Trzy warianty trasy S12 w powiecie zwoleńskim

Zbigniew Wichański pokazał najpierw, gdzie można znaleźć wszystkie materiały na temat projektu w internecie, a potem prezentował po kolei slajdy z dokładnymi mapami. Był to już kolejny wariant przebiegu trasy S12, który został opracowany w odpowiedzi na uwagi mieszkańców po pierwszej turze konsultacji, które odbyły się w grudniu ubiegłego roku.

W obu przypadkach będzie musiała krzyżować się z drogą krajową numer 79 Warszawa - Lipsko - Sandomierz, drogami wojewódzkimi, jak na przykład 733 (do Skaryszewa) czy 787 (do Pionek), ale również powiatowymi (jak drogą Zwoleń - Czarnolas), nie licząc już dróg lokalnych czy dojazdowych do pól.

 

Prezentowane mapy wywołały wiele emocji, zwłaszcza części mieszkańców Paciorkowej Woli czy Łuczynowa, ale też Podzagajnika czy Karczówki.

 

Emocje mieszkańców

Przede wszystkim na szczegółowych mapach widać przebieg proponowanych dróg serwisowych, biegnących równolegle do trasy S12. Ludzie zobaczyli na przykład, że niektóre drogi lokalne będą przecięte nową trasą, a dojazd do pól czy drugiej części wsi będzie możliwy, ale przy nadłożeniu drogi wokół ekspresówki.

Okazało się też, że projektowany przebieg trasy został zmieniony w stosunku do wariantu prezentowanego w grudniu, podczas pierwszej tury konsultacji. Zauważyło to kilka osób i głośno wyrażało swoje uwagi.

- Na poprzednim spotkaniu pokazywaliśmy tylko oś drogi, a nie cały pas drogi wraz z wyburzeniami – mówił projektant.

- Niech pan nie kłamie, żadnych wyburzeń tam nie było, droga szła polami między dwoma wsiami. Teraz dzielicie wieś na pół, a dojazdy do pól będą po 10 - 15 kilometrów – krzyczał jeden z mieszkańców Paciorkowej Woli.

- Nie pokazywaliśmy wówczas żadnych wyburzeń, tylko samą oś drogi - bronił się projektant.

- Niech pan tu nie kręci! Na jednym końcu wsi zostają cztery gospodarstwa, jaki to będzie dojazd tych mieszkańców? Cztery gospodarstwa zostawione, wieś podzielona, projektant do zwolnienia! Ja zbiorę podpisy z całej wsi i zawiozę tam gdzie trzeba! – krzyczał mężczyzna.

Sytuację opanowali Paweł Jaskowski i sam projektant, szczegółowo tłumacząc zebranym to, co zostało przedstawione na mapach. To stonowało bardziej krewkich uczestników spotkania.


Gospodarstwa do wyburzenia

Po raz pierwszy projektant pokazał również gospodarstwa czy obiekty, które najprawdopodobniej będą musiały zostać wykupione od obecnych właścicieli, a potem wyburzone. Okazało się, że w wariancie A, czyli północnym wyburzeń byłoby sześć, ale już w wariancie C, czyli południowym, wyburzeń byłoby już kilkanaście.

Swoje uwagi miała też Dorota Stępień, sekretarz gminy Tczów, która zaapelowała do projektanta, aby spróbować wrócić do pierwszego wariantu, prowadzonego przez działki rolne.

- Wcześniej droga była poprowadzona po łąkach, może jednak nie będzie możliwości dzielenia wsi na części? – pytała.


- Otrzymaliśmy wtedy bardzo negatywneopinie, więc dokonaliśmy korekty. Teraz słyszę, że pierwszy wariant bardziej się państwu podobał, a zatem wrócimy do niego. Sprawdzimy, czy jest możliwość połączenia tych dwóch rozwiązań. W krótkim czasie, na trzecią turę konsultacji lub nawet wcześniej do władz samorządowych, przygotujemy kolejne rozwiązanie – zapewniał Zbigniew Wichański.
 
- Jak rozumiem po zachodniej stronie drogi krajowej numer 79 jest teraz dobrze, a po wschodniej wcześniej było lepiej, a teraz jest gorzej – dodawał Paweł Jaskowski.

- Podzagajnik jest dobry – mówili mieszkańcy. Filipinów też dobry! – krzyczeli ludzie.

Apel do mieszkańców: zgłaszajcie swoje uwagi

Projektant i przedstawiciel Generalnej Dyrekcji apelowali o wpisywanie do ankiet wszystkich uwag i wniosków, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Na tej podstawie są bowiem projektowane kolejne warianty trasy.

- Proszę państwa, u pani burmistrz w urzędzie są bardzo dokładne mapy i można tam zapoznać się z nimi. Mapy są w dużej skali, widać jak przechodzą drogi, jak dzielą się pola. Zapraszamy do obejrzenia tych map w Urzędzie Miasta w Zwoleniu. Państwa propozycje trzeba przełożyć na wnioski i skierować do projektantów – radził Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

- Myślę, że każdy zainteresowany może zobaczyć mapy na spokojnie również w domu, wiedząc już, który konkretnie odcinek nas interesuje. Piszmy w ankietach nie tylko to, co nam się nie podoba, ale również wszystko to, co jest pozytywne w proponowanych wariantach. Proponuję, aby mieszkańcy sołectw z tych miejscowości przeanalizowali warianty trasy S12, a następnie zgłosili się do nas. Spróbujemy najpierw w urzędzie przeanalizować te warianty, ewentualnie pojedziemy na miejsce i przyjrzymy się temu w terenie. Przy naszej pomocy spróbujemy zebrać państwa pozytywne i negatywne uwagi, żebyśmy wszyscy mieli jasny obraz sytuacji – dodała Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia.



Trasę S12 jest projektowana na odcinku od węzła Radom Południe (gdzie będzie łączyć się z budowaną właśnie trasą S7 Warszawa - Kraków) do węzła Bronowice przy obwodnicy Puław (gdzie połączy się z trasą S17 w kierunku Lublina i granicy wschodniej). Ponad 100-kilometrowy odcinek trasy S12 ma przebiegać przez nasz region, z czego około 26 kilometrów przez powiat zwoleński, czyli gminy Tczów, Policzna, Zwoleń i Przyłek.

Projektowaniem wschodniego odcinka trasy S12 (od obwodnicy Puław do Radomia) zajmują się firmy Safege i Schuessler. Koszt prac to 5,7 miliona złotych. Projektanci mają czas na sporządzenie odpowiedniej dokumentacji do maja 2020 roku.
Trasa S12 – budowa do 2025 roku?


O terminach dla budowy trasy S12 w powiecie zwoleńskim mówił też naczelnik Paweł Jaskowski.

- Wariant preferowany ma być wybrany na przełomie 2018 i 2019 roku. Potem cała dokumentacja zostanie przekazana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydaje tak zwaną decyzję środowiskową. To właśnie ten dokument wskaże ostateczny wariant trasy S12. Wydawanie takiej decyzji trwa od pół roku do nawet trzech lat. Założyliśmy optymistycznie, że decyzję środowiskową uda się uzyskać pod koniec 2019 roku – mówił naczelnik Jaskowski.

Według niego, wówczas będzie można rozpocząć drugie stadium inwestycji.

- Rozpiszemy wtedy przetarg w systemie „projektuj i buduj”, a następnie wyłonimy wykonawcę, który będzie miał za zadanie sporządzenie projektu technicznego trasy, a następnie jej budowę. Mamy nadzieję, że nie będzie odwołań i przetarg uda się szybko zrealizować. Następnie wykonawca wystąpi o tak zwany ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Zakładamy, że otrzymamy go w 2022 roku, a w 2023 wszystkie nieruchomości zostaną przejęte przez skarb państwa, a na plac budowy wejdą maszyny i pracownicy. Całość zostanie podzielona na odcinki kilkunastokilometrowe, każdy będzie budowany jednocześnie przez wykonawców. Taką budowę będzie można zrealizować w dwa sezony budowlane, oczywiście bez przerw zimowych, więc ukończenie prac powinno nastąpić w 2025 roku – dodawał przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

źródło:/EchoDnia/



  
Skontaktuj się z autorem tekstu: admin
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
fot. Urzad Gminy Policzna
W niedzielę, 24 marca, mieszkańcy gminy Policzna mieli okazję uczestniczyć w nie...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie powstaje  nowoczesne miejsce pełne atrakcji – jedyne taki...
fot .Urząd Gminy Policzna
19 marca w gminie Policzna odbyło się ważne wydarzenie mające znaczący wpływ na ...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Szkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli ...
09 marca 2024 r. (sobota) o godz. 16:00 Ireneusz Domański - Dyrektor Muzeum Jana...
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ten problem dotyka nawet co trzecieg...
fot. Urzad Gminy Policzna
Rakietki w dłoń – pasjonujące zmagania na turnieju tenisa stołowego w Poli...
fot. Urząd Gminy Policzna
Mistrzowie strategii w gminie Policzna – za nami XX Gminny Turniej w Szach...
fot. Urząd Gminy Policzna
13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Samorząd gminy Policzna, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich najmłodszych m...
fot. Urząd Gminy Policzna
22 grudnia w Policznie odbyła się sesja Rady Gminy, która jednomyślnie za...
fot. Gmina Policzna
Prawdziwie świąteczna atmosfera w gminie Policzna – szkoły w Czarnolesie i...
fot. Gmina Policzna
Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty pr...
fot. Gmina Policzna
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę ...
Zdjęcia: Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Reprezentacja Polskich
W hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po ra...
fot.gov.pl
W związku z planowaną akcją szczepienia lisów, do użytkowników na ...
fot.pixabay
Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczny rytuał, w którym po raz kol...
Z uwagi na duże zainteresowanie uruchamiamy dodatkowe grupy we wszystkich oddzia...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook