Dzisiaj jest czwartek, 28 maja 2020 r., 149 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
REMAX Sp. z o.o.
Samodzielność muzeów we Wsoli oraz w Czarnolesie. Bedzie również nowa placówka muzealna w regionie
Dodał: MaG, 24-04-2019 11:39, odsłon: 1070
- Ostatnich 15 lat to najlepszy okres dla obszaru kultury w całej pewnie historii Polski - powiedział marszałek Adam Struzik. ©Fot. Tadeusz Klocek
- Ostatnich 15 lat to najlepszy okres dla obszaru kultury w całej pewnie historii Polski - powiedział marszałek Adam Struzik. ©Fot. Tadeusz Klocek

Samodzielność muzeów we Wsoli oraz w Czarnolesie, a także powstanie nowej placówki muzealnej w Pionkach - to pomysły, które chce wdrożyć w życie zarząd województwa mazowieckiego.

O planowanych zmianach organizacyjnych w branży muzealnej mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej 15 - lecie obecności Polski i Mazowsza w Unii Europejskiej marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 

Emancypacja „Gombrowicza”

 

Zarząd województwa mazowieckiego chce usamodzielnić Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które obecnie podlega pod Muzeum Literatury w Warszawie oraz czarnoleską filię Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

- Rozpoczęliśmy prace i procedury w kierunku usamodzielnienia tych placówek - powiedział Adam Struzik. Stwierdził, że w przypadku placówki muzealnej we Wsoli ma swoją wielką osobistą satysfakcję, bo sam przyłożył rękę do zakupu tego obiektu, gdy dowiedział się od byłego starosty radomskiego Zdzisława Kieszkowskiego, że obiekt we Wsoli należał do Jerzego Gombrowicza brata Witolda Gombrowicza, a pisarz często w nim przebywał. - To jest jedyne muzeum na świecie Witolda Gombrowicza i naszym zdaniem zasługuje na samodzielność - stwierdził Adam Struzik.

 

Czarnolas, Radom i Pionki

 

Władze Mazowsza rozpoczęły też proces usamodzielnienia czarnoleskiej filii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Adam Struzik zapowiedział, że już trwają rozmowy z władzami Radomia na temat ewentualnej organizacji w przyszłości miejskiego Muzeum Radomia, gdzie eksponowano by najnowszą historię miasta, a w gestii „marszałkowskiego” muzeum pozostałaby starsza historia miasta.

 

Trwają też rozmowy z władzami Pionek na temat ewentualnego utworzenia w elektrowni po Pronicie filii Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. - To przepiękny obiekt fabryczny. Można w nim stworzyć galerię na poziomie europejskim, a nawet światowym, choć oczywiście musimy mierzyć siły na zamiary - powiedział Adam Struzik.

 

 

źródło: Echo Dnia

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook