Dzisiaj jest piątek, 29 marca 2024 r., 89 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Rajkowski
W Tczowie kręcili film. Pokazali zbrodnię sprzed lat. Byliśmy tam, mamy zdjęcia i video
Dodał: M_Celi, 11-11-2013 20:21, odsłon: 24974

(video) 11 listopada w Tczowie miała miejsce wyjątkowa inscenizacja historyczna, której autorem i reżyserem jest znany radomski historyk i twórca wielu widowisk i inscenizacji historycznych – Przemysław Bednarczyk. Inscenizacja ta była jedną z części obchodów upamiętniających 70. rocznicę niemieckiej zbrodni na mieszkańcach Tczowa, Borek, Rawicy, Drożanek i Kazimierzowa. Tylko u nas znajdziecie obszerną relację z tego wydarzenia.

Fragmenty inscenizacji zostaną wykorzystane w filmie „Jeszcze słyszę ich krzyki…”. Wszystko miało miejsce na placu przed kościołem parafialnym, gdzie przed 70-laty niemieccy żołnierze znęcali się nad młodymi chłopcami. Tytuł filmu "Jeszcze słyszę ich głosy..." powstał na podstawie wspomnień jednej z mieszkanek Tczowa, która była naocznym świadkiem tragicznych wydarzeń z 1943 roku.


Jak informuje nas Przemysław Bednarczyk scenariusz filmu opiera się na dramatycznych wydarzeniach, do których doszło 11 listopada 1943 roku w Tczowie. Żandarmi ze Zwolenia i gestapo z Radomia w Dzień Niepodległości brutalnie zamordowali 31 mieszkańców gminy. Wśród ofiar znalazła się kobieta – Maria Kutyła.


- Chcę opowiedzieć o tamtych wydarzeniach i tragicznych bohaterach przekładając to na obraz współczesny. Pomogą mi w tym koledzy z zespołu Lustro, którzy przygotowali specjalne utwory muzyczne oraz z grupy historyczno-rekonstrukcyjnej Gregor z Puław, a także panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tczowa i chłopaki z OSP Tczów, którzy wcielą się w rolę tragicznych bohaterów z roku 1943.- mówił rozpoczynając inscenizację Przemysław Bednarczyk

 

Historia zawarta w filmie


Warto podkreślić, że od momentu wkroczenia wojsk, w Tczowie rodziła się konspiracja najpierw Związek Walki Zbrojnej, a niedługo potem prężna placówka Batalionów Chłopskich. Mieszkańcy gminy Tczów od pierwszych dni wojny wiedzieli co to patriotyczny obowiązek.


Konspiracja tczowska znalazła się w obszarze zainteresowania służb niemieckich, Gestapo i zwoleńskiej żandarmerii. Dziś wiemy doskonale jak wyglądały działania niemieckich służb, które tworzyły listy z nazwiskami ludzi, którzy w świetle niemieckich praw stanowili zagrożenie dla panowania III Rzeszy na terenie Tczowa. Mówią o tym dokumenty IPN-u.


Żandarmeria w Zwoleniu na podstawie doniesień ustaliła listę 30 mężczyzn przeznaczonych do egzekucji. W ten sposób chciano zastraszyć wszystkich tych, którzy odważyliby się podnieść rękę na niemiecką władzę. Oprawcy zgotowali mieszkańcom potworny los.


Podczas inscenizacji mogliśmy zobaczyć jak żandarmeria spośród tłumu widzów wybiera 12  młodych chłopców z Tczowa do egzekucji. 70 lat temu o świcie wyciągnięto ich z wiejskich chat i przywieziono pod tczowski kościół, gdzie przez kilka godzin znęcano się nad nimi. Niemcy dokonywali skrupulatnego sprawdzenia czy ci których wyprowadzono z domów są tymi samymi którzy widnieją na listach żandarmerii zwoleńskiej. Podobnie sytuacja wyglądała z chłopcami przywiezionymi z pozostałych miejscowości: Borek, Rawicy, Kazimierzowa i Drożanek. Grupy młodych chłopców pod tczowską świątynię przywoziła niemiecka ekspedycja karna żandarmów ze Zwolenia.


 

Na zmrożonej grudzie pod tczowskim kościołem żandarmi kazali wszystkim położyć się twarzą do ziemi. Przez wiele godzin znęcali się nad nimi odkładając w czasie moment egzekucji. Wraz z odważnymi chłopcami zginęła Maria Kutyła, kobieta która jako jedyna nie bała się wyrazić sprzeciwu wobec postępowania żandarmów, złorzecząc im i wygrażając kijem.

 


Po katordze jaką przeszli ci ludzie pod kościołem i po przesłuchaniach w miejscowej szkole, oprawcy w końcu zabrali ich w miejsce kaźni, które przygotowane było po przeciwnej stronie drogi. Był to dół do którego wprowadzali po 10 młodych mężczyzn, kładli ich i następnie jednym krótkim strzałem odbierali im życie.

Występujący dziś  chłopcy symbolizują wielu, którzy wtedy  zdecydowali się stawić opór potędze hitlerowskiego najeźdźcy. Absurdem jest to, że zginęli oni właśnie w rocznicę odzyskania niepodległości.


- Nie znam drugiego takiego miejsca, w którym doszłoby do zbrodni w święto niepodległości. Zbrodnia ta na całe lata na tczowskiej ziemi przyćmiła radość z odzyskanej wolności, wprowadzając żałobę i rocznicę dramatu tragedii zbrodni. – mówił Bednarczyl


Mam nadzieję, że atmosfera tamtych dni została oddana przynajmniej w małej części mimo, że nie wyeksponowaliśmy widoku samej egzekucji. Trudno byłoby ją dosadnie wyeksponować. Po 70 latach w Tczowie nie wiele zostało zabudowań które pamiętają tamte wydarzenia. Pozostała jednak świątynia o której mury takim samym echem jak dziś odbiły się strzały niosące śmierć 31 męczennikom sprawy najświętszej i narodowej. Musimy mieć świadomość tego, że to co pokazali dziś podczas inscenizacji aktorzy, mieszkańcy Tczowa widzieli na własne oczy w okresie wojny.

- Cóż robić mając świadomość tak potwornej zbrodni? Pozostaje nam milczeć. Najwyższemu pozostawić sprawiedliwy sąd. Jako historyk wiem, że sprawiedliwość za życia nie dosięgła zbrodniarzy, którzy w tak okrutny sposób odebrali życie tczowskiej młodzieży, ale tam w niebiesie nie uniknęli na pewno surowej „nagrody”. Pamiętajcie, że ci którzy oddali swe młode życie, liczą  na naszą pamięć. Wspominajmy ich z szacunkiem w każdą rocznicę i przekazujmy kolejnym pokoleniem wiedzę o tym, co się stało, wtedy nadamy sens ich męczeństwu i śmierci. – dodał na zakończenie autor inscenizacji

 

Pragniemy wszystkim ogłosić, że film „Jeszcze słyszę ich krzyki…”, który był kręcony w Tczowie w dniu dzisiejszym, w połowie grudnia będzie miał premierę. Jak poinformował nas reżyser premiera odbędzie się w Tczowie. Jest również duża szansa na to by ten film został wyemitowany w telewizji.


Skontaktuj się z autorem tekstu: M_Celi
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Jestem pod wielkim wrażeniem. Żałuję, że się nie wybrałam :( Jestem dumna ze Tczowa .
11-11-2013, 21:44:58
+ 2
0
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
fot. Urzad Gminy Policzna
W niedzielę, 24 marca, mieszkańcy gminy Policzna mieli okazję uczestniczyć w nie...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie powstaje  nowoczesne miejsce pełne atrakcji – jedyne taki...
fot .Urząd Gminy Policzna
19 marca w gminie Policzna odbyło się ważne wydarzenie mające znaczący wpływ na ...
fot. Urząd Gminy Policzna
W Policznie trwają intensywne prace budowlane przy pierwszym w regionie Centrum ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Szkoła podstawowa w Policznie oraz budynek użyteczności publicznej w Wilczowoli ...
09 marca 2024 r. (sobota) o godz. 16:00 Ireneusz Domański - Dyrektor Muzeum Jana...
4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Ten problem dotyka nawet co trzecieg...
fot. Urzad Gminy Policzna
Rakietki w dłoń – pasjonujące zmagania na turnieju tenisa stołowego w Poli...
fot. Urząd Gminy Policzna
Mistrzowie strategii w gminie Policzna – za nami XX Gminny Turniej w Szach...
fot. Urząd Gminy Policzna
13 stycznia w hali sportowo-widowiskowej szkoły podstawowej w Tczowie odbył się ...
fot. Urząd Gminy Policzna
Samorząd gminy Policzna, dbając o komfort i bezpieczeństwo swoich najmłodszych m...
fot. Urząd Gminy Policzna
22 grudnia w Policznie odbyła się sesja Rady Gminy, która jednomyślnie za...
fot. Gmina Policzna
Prawdziwie świąteczna atmosfera w gminie Policzna – szkoły w Czarnolesie i...
fot. Gmina Policzna
Już teraz na placu budowy obok Urzędu Gminy w Policznie widać pierwsze efekty pr...
fot. Gmina Policzna
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Policznie otrzymała zaawansowaną kamerę ...
Zdjęcia: Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia, Reprezentacja Polskich
W hali sportowej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu już po ra...
fot.gov.pl
W związku z planowaną akcją szczepienia lisów, do użytkowników na ...
fot.pixabay
Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczny rytuał, w którym po raz kol...
Z uwagi na duże zainteresowanie uruchamiamy dodatkowe grupy we wszystkich oddzia...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook