Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2019 r., 139 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
https://www.facebook.com/sitarski.ireneusz/
(ZDJĘCIA) Strażacy z Policzny mają nowy wóz bojowy. Świetny!
Dodał: MarBas, 21-09-2015 10:51, odsłon: 6657
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass

Takiego sprzętu mogą im zazdrościć nie tylko druhowie, ale i strażacy z państwowej straży. Warty niemal 840 tys. zł ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy został w niedzielę oficjalnie przekazany  OSP w Policznie. - Oby jak najrzadziej musiał wyjeżdżać do akcji - życzył druhom wójt Tomasz Adamiec.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Św. Stefana w Policznie. Na nabożeństwo druhowie udali się w paradnym szyku. Pod przewodnictwem naczelnika OSP Bogusława Kuciary i w towarzystwie pocztów sztandarowych (z Policzny i Czarnolasu) przemaszerowali główną drogą spod remizy do kościoła.

 

Podczas mszy świętej, ks. proboszcz Janusz Krupa, odwołując się do słów Jezusa, przypomniał jak ważna i cenna w życiu jest służba i pokora. Po nabożeństwie, strażacy oraz zebrani goście przemaszerowali na plac przed remizą, gdzie odbyła się główna część obchodów.

 

Święto druhów

 

Na miejscu, komendant gminny Adam Kołdonek złożył nadbryg. Gustawowi Mikołajczykowi meldunek o gotowości do uroczystości.

 

 

Przekazanie (zwłaszcza takiego)  wozu na ręce OSP to wydarzenie o dużej randze - jednostka zabezpiecza w końcu nie tylko gminę, ale pomaga w akcjach na terenie całego powiatu, a także poza jego granicami. Nic w tym dziwnego, że do Policzny w niedzielę zawitało wielu gości, w tym samorządowcy z okolicznych gmin, strażacy, leśnicy, a także przedstawiciele innych instytucji.

 

- Wszystkim tutaj zebranym niewątpliwie leży na sercu dobro naszej społeczności - jej bezpieczeństwo i jej rozwój. Razem jesteśmy odpowiedzialni za owoce naszej pracy. Musimy dbać o wspólne dobro. Dziś możemy razem ze strażakami cieszyć się z nowego wozu strażackiego. Będzie to wielkie wsparcie dla miejscowych druhów - mówił wójt Tomasz Adamiec. - Możemy sobie tylko życzyć, by ten pojazd jak najrzadziej opuszczał jednostkę z powodu alarmów. Natomiast podczas każdej akcji, niech okaże się wielką pomocą dla naszych strażaków - dodał.

 

 

Niech służy jak najlepiej

 

Zanim druhowie otrzymali wóz, prezes zarządu gminnego OSP Tadeusz Głowacki przypomniał - sięgającą 1923 roku - historię jednostki z Policzny, która jeszcze w czasach PRL-u święciła triumfy na zawodach na szczeblu krajowym, zajmując wysokie piąte miejsce! Korzystając z okazji, wspomniał tych, którzy szczególnie przyczynili się do rozwoju OSP w Policznie.

 

 

Poświęcenia samochodu dokonał ks. proboszcz Janusz Krupa, a akt przekazania odczytał druh Dawid Jędra. Kluczyki do auta na ręce naczelnika Bogusława Kuciary przekazali wójt Tomasz Adamiec i przewodniczący Rady Gminy Paweł Jędra. Naczelnik zaś przekazał je dalej kierowcy - Romanowi Byzdrze. Ten symbolicznie odpalił auto i włączył sygnały świetlne.

 

 

Odmładzają flotę

 

Korzystając z okazji, głos zabrali zaproszeni goście. Generał Gustaw Mikołajczyk złożył podziękowania druhom za ich społeczną pracę. - Każda jednostka ma takie rzeczy, które są cenne i najcenniejsze. Wydawałoby się, że to nowy sprzęt, ale tak naprawę to co jest najcenniejsze to wy - druhowie. Sprzęt to pieniądze, to daje się kupić. Wymaga to wysiłków, ale jest możliwe. Natomiast nie da się zmusić ludzi do społecznej pracy - mówił.

 

 

Z kolei wiceprezes mazowieckiego zarządu OSP Zbigniew Gołąbek poruszył kwestię odmładzania floty jednostek na Mazowszu. - Wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chcemy, aby do 2020 roku średni wiek samochodów strażackich w jednostkach OSP na Mazowszu wynosił 20 lat. Dziś ten wskaźnik oscyluje wokół 27 lat, zdarza się że na służbie są auta mające po 35 lat i więcej i tylko możemy pochwalić tych, którzy dbają aby były ciągle na chodzie - tłumaczył.

 

 

Auto jak marzenie

 

Samochód strażaków z Policzny powstał na podwoziu Scanii. Ma silnik o mocy 410 koni mechanicznych, wraz ze sprzętem waży 20 ton, mieści 5 tys. litrów wody i jest warty niemal 840 tys. zł. Co ważne, gmina zapłaciła za niego zaledwie 200 tys. zł. Zakup został bowiem dofinansowany m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, środków PSP i OSP, a także pieniędzy przekazanych przez okoliczne nadleśnictwa.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook