Dzisiaj jest czwartek, 04 czerwca 2020 r., 156 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] 250 uczestników Biegu Tropem Wilczym w Zwoleniu
Dodał: MaG, 02-03-2020 09:49, odsłon: 1112
fot.organizatorzy
fot.organizatorzy

Po raz pierwszy w Zwoleniu odbył się Bieg Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, lokalnie przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Przystanek Historia IPN w Puszczy Kozienickiej i Parafię p.w.Podwyższenia Krzyża świętego.

Bieg odbył się na dystansach 1963 m będącej symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek oraz 5000 m. o charakterze rywalizacji sportowej.

 

Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” po raz pierwszy w Zwoleniu

 

Od czterech lat w Zwoleniu pod patronatem Enea-Wytwarzanie odbywają się biegi sportowe i rajdy rowerowe pod nazwą „Enea Bieg Niezłomnych – Zwoleń gromadzące biegaczy, rowerzystów i miłośników historii z całego regionu radomskiego. Aby wzmocnić przekaz historyczny i podtrzymać tradycję ENEA Bieg Niezłomnych Zwoleń - organizatorzy postanowili połączyć wydarzenie z Ogólnopolskim Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowanym 1 marca 2020 w 370 miastach – w tym po raz pierwszy w Zwoleniu.

 

 

Bieg odbywał się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oddział Lublin, Starostwa Powiatowego i Miasta Zwoleń. głównym ponsorem biegu z Zwoleniu był Enea Wytwarzanie . Wsparcia udzieliło również Nadleśnictwo Zwoleń.

 

Rozpoczęcie Biegu rozpoczęło się Hymnem Narodowym i odczytanie listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy - który objął swoim patronatem wszystkie Biegi w Polsce. Mimo, że Bieg Tropem Wilczym był organizowany po raz pierwszy w Zwoleniu cieszył się ogromnym zainteresowaniem,. W sumie na obu trasach biegło i pomagało w obsłudze ponad 250 osób nie licząc służb mundurowych Policji, Straży Pożarnej i ratowników Pogotowia Ratunkowego. - Dziękujemy ks. proboszczowi Bernardowi Kasprzyskiemu za współorganizację tego wydarzenia oraz władzom samorządowym Starostwu Powiatowemu i Miastu-Gminie Zwoleń za udział i wsparcie na czele z Burmistrzem miasta Zwolenia p. Arkadiuszem Sulimą oraz głównemu sponsorowi Biegu spółce Enea-Wytwarzanie reprezentowanemu przez Pana Piotra Kotwickiego. – dziękują organizatorzy biegu

 

 

Rodziny żołnierzy wyklętych poległych pod Zwoleniem w czerwcu 1946 r., reprezntował p. Dariusz Krawczyk z małżonką Wiolettą. Imprezą towarzyszącą biegowi była wystawa IPN Delegatura w Radomiu pt. Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe z regionie radomskim w latach 1945-50" oraz krótki wykład prof. Marka Wierzbickiego z IPN. Dziękujemy za udział Zapraszamy za rok !

 

Bieg Tropem Wilczym to największa impreza biegowa w Polsce (370 miast) upamiętniająca żołnierzy wyklętych. Organizowana jest już VIII raz, a po raz pierwszy w Zwoleniu.

 

 

Historia biegu: W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. 3 marca 2019 W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. W zbliżającej się VIII edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 1 marca 2020 roku, ambicją organizatorów było zorganizowanie Biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook