Dzisiaj jest piątek, 20 maja 2022 r., 140 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Rok 2021 był kluczowy dla budowy lotniska Warszawa-Radom
Dodał: MaG, 29-12-2021 10:15, odsłon: 461
fot.PPL
fot.PPL

Widoczne gołym okiem wielkie inwestycje w terminal i specjalistyczną infrastrukturę lotniskową sprawiły, że rok 2021 był kluczowym dla budowy portu lotniczego Warszawa-Radom. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało także kilka umów, która mają duże znaczenie dla przyszłości lotniska.

Krajobraz radomskiego Sadkowa w roku 2021 zmienił się nie do poznania. A to przede wszystkim za sprawą ogromnego terminalu, który wyrósł w błyskawicznym tempie obok przedłużonego pasa startowego i płyt postojowych. Działo się także wiele w innych kwestiach infrastrukturalnych. Na początku roku dowiedzieliśmy się m.in. o ostatnich przetargach związanych z inwestycją, m.in. na budowę masztu telekomunikacyjnego wraz z niezbędną infrastrukturą. Ciągle trwały inne prace budowlane, które mimo zimy i pandemii koronawirusa, praktycznie w ogóle nie zostały zastopowane.

 

Podpisane zostały umowy na zaprojektowanie i budowę budynków Lotniskowej Straży Ratowniczo-Gaśniczej i wieży Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz na budowę sieci szkieletowej. Ponadto zapewniono sprzęt do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

 

 

Pojawiły się pierwsze ogłoszenia dla najemców powierzchni komercyjnych terminala. Łącznie do wynajęcia jest ich dziesięć - sześć przeznaczonych na cele handlowe i cztery na cele gastronomiczne.

 

Ważnym momentem była uroczystość, która odbyła się już w terminalu na Sadkowie na początku listopada. Podpisano wówczas kilka ważnych,a m.in. list intencyjny między PPL a Coral Travel, biurem podróży, które organizuje wyjazdy do niemal 90 kierunków w 40 krajach, m.in. do Turcji, Grecji, Hiszpanii, Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Tajlandii. To niezwykle istotne dla rozwoju i perspektywy funkcjonowania w przyszłości radomskiego lotniska.

 

Niejako pokłosiem tej decyzji, był odzew rynku. Zainteresowanie lataniem z Radomia wyraził Jozsef Varadi, prezes Wizz Air, który w rozmowie z branżowym portalem Fly4free.plstwierzdił: - Chcemy pozostać czołową linią na Lotnisku Chopina i w najbliższym czasie będziemy chcieli jeszcze mocniej być obecni w Warszawie. Ale nie zamykamy się na możliwość lotów z Radomia.

 

 

Ponadto, PPL nawiązał współpracę ze Szkołami Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu. Współpraca dotyczy rekrutacji oraz specjalistycznego szkolenia kadr, które w przyszłości zasilą radomski port lotniczy. Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej, bo tak nazywa się projekt, ma na celu m.in. wspieranie rozwoju specjalistycznej kadry lotniczej i lotniskowej na potrzeby lotniska w Radomiu. Oznacza to, że kadry dla nowego lotniska będą szkolone w naszym mieście.

 

PPL podpisał także umowę z Powiatowym Urzędem Pracy w Radomiu. Obecnie trwa rekrutacja na kilka stanowisk do pracy w porcie lotniczym w Radomiu. Chodzi tu m.in. o specjalistę branży sanitarnej, specjalistę branży drogowej czy specjalistę branży mechanicznej.

 

"Porty Lotnicze" postanowiły też zaistnieć w lokalnym środowisku. Pierwszym tego przejawem jest  nawiązane współpracy sponsoringowej z klubem występującym w siatkarskiej Tauron Lidze kobiet - E.Leclerc Moya Radomka Radom. Wsparcie dotyczy sezonu 2021/2022. 

 

 

Wspomniane na początku artykułu prace budowlane, które przez cały rok, posuwają się w bardzo szybkim tempie, dotyczą kilku inwestycji. Obecnie równolegle prowadzone są prace przy kilku projektach. W terminalu aktualnie montowane są tam pierwsze krzesełka przy wyjściach do samolotów. Duża część prac dotyczy instalacji i okablokowania. Ponadto coraz lepiej widać już docelowy kształt oraz formę, jak i wystrój poszczególnych części. W częściach ogólnodostępnych pojawiły się panele podsufitowe i ścienne.

 

Z kolei wokół terminala pojawiły się charakterystyczne biało-czerwone maszty oświetleniowe płyt postojowych. Prace prowadzone są również przy układzie drogowym wokół terminala, przy wieży kontroli lotów i bazie lotniskowej straży pożarnej, przy płytach postojowych i drogach kołowania, przy budowie infrastruktury towarzyszącej oraz na końcówce podejścia od strony wschodniej.

 

Dwie firmy wzięły natomiast udział w przetargu na wykonanie w formule projektuj i wybuduj bazy paliw dla portu lotniczego Warszawa-Radom. Zamówienie obejmuje także dokumentację wykonawczą oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Obecnie trwa analiza złożonych dokumentów, a jeśli wszystko będzie w porządku, to zwycięzcę przetargu wyłoni aukcja elektroniczna.

 

Dodajmy, że proces inwestycyjny, czyli wszystkie prace budowlane łącznie z uprzątnięciem terenu i dostosowaniem nawierzchni zielonych, ma zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Na lipiec zaplanowana jest instalacja lamp nawigacyjnych na drodze startowej. Wówczas ostatni wykonawca powinien zejść z placu budowy.

 

 

- Następnie wejdziemy w ścieżkę odbiorów obiektów stricte budowlanych. Planujemy, że maksymalnie do września wszystkie odbiory się odbędą. Później płynnie z odbiorów przejdziemy w proces certyfikacji lotniska. Musimy przejść ten proces na certyfikację docelową, czyli unijną. To może zająć ok. sześciu miesięcy. Uruchomienie portu planowane jest wobec tego na przełom drugiego i trzeciego kwartału w 2023 roku, żeby wstrzelić się jeszcze w sezon letni, rozpoczynający się w tym okresie - mówi dyrektor lotniska w Radomiu, Grzegorz Tuszyński.

 

 

art.sp/PPL/   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
ZOBACZ WIĘCEJ
WIĘCEJ +
Czy spektakl w Teatrze Polskim lub koncert zespołu Mazowsze, a także wizyta w&nb...
Zdjęcia. KP PSP Zwoleń, OSP KSRG Kazanów:
W dniach 13-15 maja na terenie powiatu zwoleńskiego odnotowano 6 zdarzeń, w kt&o...
Fot. archiwum
To będzie wielkie sportowe wydarzenie! Już tylko nieco ponad tydzień dzieli nas ...
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Gmina Policzna w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, czyli pakietu społec...
Fot. archiwum
Już w sobotę, 14 maja odbędzie się Czarnoleska Noc Muzeów. Organizatorzy ...
Jak wszyscy doskonale wiemy, gramatyka nie jest ulubionym tematem uczniów...
Fot. gov.pl
Na drogach niemal całego kraju będzie się odbywał intensywny ruch kolumn pojazd&...
Fot. gov.pl
Nowe place zabaw i miejsca rekreacji, oświetlenie uliczne, chodniki, przystanki ...
Fot.pixabay/ilustracja
Samorząd Mazowsza dofinansuje jeden Rodzinny Ogród Działkowy w Zwoleniu.
Przegląd teatralny adresowany jest do zespołów teatralnych działających w...
fot.Policja
Pomimo licznych apeli nawołujących do przestrzegania prędkości, komunikató...
Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji organizuje ogólnopolski ko...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Klub Sportowy Orlęta Zwoleń podpisał z Eneą Wytwarzanie kolejną umowę sponsoring...
Po raz kolejny uczniowie English College mogą sprawdzić swoje praktyczne umiejęt...
Fot. www.gov.pl
10 kwietnia 2022 r. o godz. 8.41 na terenie całego kraju włączone zostaną syreny...
Fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/Youtube
Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotnym eleme...
Fot. R-Stunts
Czy kiedykolwiek chciałeś poczuć się jak na planie hollywoodzkiego filmu akcji? ...
Fot. pixabay/ilustracja
W sobotę 2 kwietnia, tuż po godzinie pierwszej nastała całkowita ciemność. Teraz...
Fot. archiwum Zwolen24
1, 2 i 3 kwietnia to daty, które każdy miłośnik dobrej kuchni już teraz p...
Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
Od 28 marca rząd znosi część obostrzeń epidemicznych – poinformował na kon...

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Gmina Policzna
Zobacz więcej
MCSW Elektrownia
Zobacz więcej
Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
[WIDEO] PRYWATNE ŁOWISKO W MIRENIU ZAPRASZA!
[WIDEO] PRYWATNE ŁOWISKO W MIRENIU ZAPRASZA!
Wędkarstwo – dla jednych to kolejny sposób na spędzenie wolnego czasu, dla innych to coś więcej. Wędkowanie to również dobry sposób na nauczenie się cierpliwości i radzenie sobie ze stresem.   Łowisko komercyjne położone w...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook