Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
PRO MASOVIA dla Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Dodał: MaG, 03-03-2018 13:13, odsłon: 667
fot.ZUTW
fot.ZUTW

W lutym 2018 roku, Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował jubileusz 10 lecia działalności. Od dekady dbają o aktywność życiową osób starszych oraz niepełnosprawnych. W strukturze stowarzyszenia działają również trzy sekcje: artystyczna, malarska i rękodzieła.

Inicjatorami powstania Uniwersytetu były cztery osoby: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Natalia Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury, Marianna Mendyk pierwsza Prezes ZUTW i prof. Henryk Bednarczyk Prezes Stowarzyszenia Oświatowego SYCYNA. Cele jakie przyświecają od dziesięciu lat stowarzyszeniu jest chęć  aktywizacji osób starszych i niepełnosprawnych. Stowarzyszenie pomaga zachować i zwiększyć intelektualną, psychiczną i fizyczną sprawności członków.

Dzięki aktywności członków propagują również wiedzę, kulturę, zasady kulturalnego współżycia społecznego i dobre obyczaje. Promują aktywne formy spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia.

- Umożliwienie i ułatwianie dostępu do zdobyczy nowoczesnej nauki i techniki, są w pełni realizowane dzięki środkom finansowym przyznawanym co roku przez Burmistrz Zwolenia i Radę Miejską oraz społeczną pracę Zarządu: Prezes Barbary Biskupskiej,  zastępcy Elżbiety Nowakowskiej, sekretarz Henryki Grzeszczyk, skarbnik Stanisławy Szpilskiej - niezwykłe pomocnej w organizowaniu wycieczek i wydarzeń kulturalnych, Stanisławy Kacperczyk  księgowej,  Alicji Markiewicz, która znakomicie  prowadzi  kronikę, Barbarze Tkaczyk otwartej na wolontariat i kulinaria i Barbarze Łomińskiej – informują przedstawiciele ZUTW

W strukturze stowarzyszenia działają obecnie 3 sekcje: artystyczna, malarska  i rękodzieła. Najliczniejsza i najbardziej rozpoznawalna jest  grupa artystyczna „Zwoleniaki”, ktora powstała w 2008 roku z inicjatywy członkiń stowarzyszenia: nauczyciela muzyki Anny Chołuj  oraz  Elżbiety Puk. Pierwszy program został przygotowany już w  2008 roku, na doroczną imprezę kulturalną miasta - Imieniny Pana Jana, a głównie na koncert pod pomnikiem Mistrza Jana, pn. „Janowi Kochanowskiemu My Współcześni”.  Własnym sumptem  tworzą stroje do programów. Większość to mieszkańcy Zwolenia i okolic, ale niektórzy dojeżdżają  ponad 15 km.  

Sekcja malarska  z liderką  Wiesławą Kutyła  rozwijają swoje pasje  pod kierunkiem instruktora plastyki Domu Kultury w Zwoleniu, Waldemara Godzińskiego. Są niezwykle, pilni a ich prace coraz ładniejsze, o czym można się przekonać odwiedzając coroczne wystawy w Domu Kultury i Muzeum. Koleżanki z sekcji rękodzieła artystycznego pod przewodnictwem  Leokadii Lesisz wyrabiają przeróżne cudeńka, które można oglądać i podziwiać na wystawach, kiermaszach, stoiskach charytatywnych. Od  kilku lat spotykają się z dziećmi niepełnosprawnymi  ze Szkoły Podstawowej na warsztatach robótek ręcznych.

 W Uniwersytecie zrzeszonych jest około 100 członków.Każdy możne wybrać coś dla siebie.


Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku w ciągu 10 lat zrealizował  10 projektów w ramach podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, projekt  „Bezpieczny Senior”  oraz „Inwestuj  w zdrowie i kulturę”. Dzięki realizacji tych projektów zorganizowanych było 13 wycieczek krajowych i zagranicznych min. na Pojezierze Kaszubskie, Podlasie, do Łowicza, Arkadii, Nieborowa, Warszawy, Włocławka, Torunia, Kazimierza nad Wisłą, Ujazdu, Szydłowa, Sandomierza, trzykrotnie w Góry Świętokrzyskie, do Wilna, Lwowa, Drezna. 23 wyjazdy na spektakle teatralne, musicale, koncerty min do Teatru Osterwy w Lublinie, Kochanowskiego w Radomiu, Roma w Warszawie. Słuchacze ZUTW poznają i propagują, zdrowy i bezpieczny styl życia.

Chętni mieli możliwość uczenia się języka angielskiego, fotografowania. Był trzykrotnie  kurs komputerowy. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, wyjazdy na basen, rajdy nordic valking i rowerowe, joga i tańce w kręgu.     

O tych pięknych działaniach Uniwersytetu podczas Jubileuszowego Spotkania mówiła prezes Barbara Biskupska, która podziękowała - Pani  Bogusławie Jaworskiej Burmistrz Zwolenia, z-cy Włodzimierzowi Kabusowi oraz Radzie Miejskiej za przyznane środki finansowe na realizację w/w projektów, wsparcie merytoryczne dzięki którym możliwa była ich  realizacja.

 


Pamiątkowe dyplomy dla wszystkich członków zarządu wręczyli obecni na Jubileuszu Pani Bożenna Pacholczak wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Zbigniew Gołąbek radny Województwa Mazowieckiego. 

 

Były również podziękowania od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika – MEDAL PROMASOVIA dla ZUTW za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa. 

Jubileusz Uniwersytetu wplótł się w 593 rocznicę nadania praw miejskich Zwoleniowi –„Narodziny Naszego Miasta” i inaugurację 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Prezes Uniwersytetu Pani Barbara Biskupska została uhonorowana również pamiątkowym Medalem „Za Zasługi dla Ziemi Zwoleńskiej”. Po tych oficjalnościach zespół „Zwoleniaki” zaprezentował program artystyczny „Wspomnienia” w reżyserii Anny Chołuj i Elżbiety Puk.Jak przystało na Jubileusz był również tort i lampka szampana  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook