Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Radomia
Dodał: KamZap, 21-07-2018 12:54, odsłon: 728
Fot. UG Zwolen
Fot. UG Zwolen

We wtorek, 17 lipca samorządowcy z regionu radomskiego spotkali się na Konwencie Wójtów, Burmistrzów i Prezydenta Radomia.  Spotkaniu przewodniczyła Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska – przewodnicząca Konwentu. Rozmawiano głównie o obniżeniu kosztów wykorzystywania słupów energetycznych, zasadach uzyskiwania pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ekonomii społecznej.

W spotkaniu oprócz samorządowców uczestniczyli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie: Agnieszka Grzybowska –  kierownik wydziału autoryzacji płatności, Bronisław Pietrala – kierownik wydziału kontroli administracyjnych i Michał Żak – wydział wdrażania programów unijnych dla rolnictwa. Ponadto prelegentami byli również: Prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia "ATON" Mariusz Woźniak oraz przedsiębiorca reprezentujący Giga Komputer Karol Skupień.

 

 

Przewodnicząca Konwentu Bogusława Jaworska otwierając spotkanie przywitała wszystkich uczestników.

 

Prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia "ATON" Mariusz Woźniak omówił dwie kwestie: temat współpracy i umów z operatorami sieci dystrybucyjnej (lokalnie PGE Dystrybucja SA), oraz oferty Fundacji w zakresie wsparcia samorządów w projektach modernizacji oświetlenia i ich finansowania.

 

Mariusz Woźniak przedstawił porównanie rodzajów umów w całej Polsce z PGE, TAURON, ENEA i ENERGA. Wskazał olbrzymie zróżnicowanie stawek konserwacyjnych (od 7 zł do nawet 40 zł miesięcznie od punktu świetlnego) oraz stawek dzierżawy majątku (od 1 zł do ponad 10 zł netto miesięcznie za punkt świetlny). Niektórzy operatorzy sieci nie chcą podpisywać umów dzierżawy lub do nich zniechęcają. Część z nich przeprowadza modernizacje, w wyniku których Gminy płacą za nowe oprawy, nie będąc ich właścicielami.

 

Woźniak zwrócił w związku z tym uwagę obecnych, na to by dokładnie analizowali podpisywane z zakładami energetycznymi umowy, na mocy których gminy w przyszłości chcą korzystać z wybudowanych słupów.

Warto podkreślić, że stawka zaproponowana przez PGE w projekcie umowy dla Gminy Zwoleń za korzystanie z jednego słupa energetycznego wynosi 2,55 zł netto miesięcznie, co w sakli roku da kwotę około 50 tysięcy złotych.

 

Zaproponowana przez PGE umowa dzierżawy dla Gmin obecnych na Konwencie ma swoje dobre i gorsze strony. Z jednej strony daje pewność działania i tytuł prawny, z drugiej zaś nakłada zobowiązania finansowe, których do tej pory nie było.

 

Mariusz Woźniak zadeklarował samorządowcom swoją pomoc w skompensowaniu opłat dzierżawnych dzięki możliwościom obciążenia PGE pewnymi kosztami, do tej pory niewykorzystywanymi. W tym aspekcie kwota dzierżawy wprawdzie nie jest, aż tak ważna, ale oczywiście warto wspólnie powalczyć o jak największą jej obniżkę.

 

W zakresie przeprowadzania modernizacji oświetlenia prezes fundacji przedstawił główne możliwości finansowania tych inwestycji, dostępne dla samorządów. Oprócz dotacji z RPO i ZIT, niedostępnych niestety w woj. mazowieckim, oraz pożyczek z NFOŚiGW i WFOŚiGW, wchodzących do zadłużenia Gminy i długotrwałych w aplikowaniu, wymienił programy oparte na ustawie PPP i na ustawie PZP - formuły ESCO i TPF.

 

 

Na konwencie obecny był również lokalny przedsiębiorca Karol Skupień, który apelował do zarządzających gminami, by zaczęli współpracować z firmami rodzimymi zajmującymi się budową słupów energetycznych.

 

 

Nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zapoznali uczestników Konwentu z zasadami przyznawania pomocy finansowej na zadania typu: inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne, kształtowanie przestrzeni publicznej oraz ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego.

 

O pomocy finansowej przyznawanej w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 opowiadali:  Agnieszka Grzybowska –  kierownik wydziału autoryzacji płatności, Bronisław Pietrala – kierownik wydziału kontroli administracyjnych i Michał Żak – wydział wdrażania programów unijnych dla rolnictwa.

 

Samorządowcy oprócz poznania zasad przyznawania pomocy, dowiedzieli się także o tym, jak poprawnie wypełnić wniosek o przyznanie pomocy oraz, jak rozliczyć otrzymaną dotację.

 

Ekonomia Społeczna

 

Ponadto przewodnicząca Konwentu Bogusława Jaworska omówiła zagadnienie ekonomii społecznej. W swoim wystąpieniu przybliżyła także obecnym informacje o powstałym niedawno w naszej gminie partnerstwie lokalnym, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, poprzez zaangażowanie osób zagrożonych wykluczeniem do pracy. Osobami zagrożonymi wykluczeniem są osoby niepełnosprawne oraz długotrwale bezrobotne. To właśnie powstające w gminach partnerstwa są siłą ekonomii społecznej.

 

Ważną funkcją ekonomii społecznej jest również integracja i rozwój społeczności. Oznacza to nic innego, jak to, że przedsiębiorstwa społeczne, które wspierane są przez partnerstwo nastawione są nie tylko na zysk, ale także na reintegrację osób powracających na rynek pracy.

 

W skład naszego partnerstwa wchodzą: Gmina Zwoleń, Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wilczowoli. 

 

Bogusława Jaworska omawiając korzyści płynące z ekonomii społecznej oraz z powstałego partnerstwa lokalnego zachęcała samorządowców do tworzenia takich punktów w swoich gminach. Wszyscy uczestnicy Konwentu otrzymali materiały dotyczące ekonomii społecznej.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Gózd
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook