Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Radni uchwalili budżet. Jakie czekają nas inwestycje?
Dodał: MarBas, 28-12-2016 11:53, odsłon: 4541
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass
fot. Mariusz Basaj / A©Arpass

Ponad 13 milionów złotych przeznaczy Gmina Zwoleń na inwestycje w przyszłym roku. Radni byli zgodni i sprawnie uchwalili w środę budżet na 2017 rok.

Zanim radni zajęli się procedowaniem budżetu, głos zabrał ks. kanonik Bernard Kasprzycki, który odmówił modlitwę, złożył samorządowcom i wszystkim mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok, a następnie rozdał zebranym opłatek, by wszyscy mogli się nim połamać.

 

Stawiają na środki z Unii

 

Głównym punktem środowej sesji było oczywiście uchwalenie budżetu. Zanim do tego doszło, przewodniczący poszczególnych komisji przedstawili opinie odnośnie projektu - każda z komisji zaznaczyła, że w przypadku dodatkowych środków w ciągu roku, należałoby dodać pewne inwestycje. W sumie zgłoszono ponad 20 wniosków, ale realizacja ich wszystkich przekracza aktualne możliwości gminy.

 

Ponadto skarbnik gminy przedstawiła opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wieloletniej prognozy finansowej oraz samego budżetu.

 

Głos zabrała również burmistrz Bogusława Jaworska. - Przygotowując listę inwestycji, zwracaliśmy szczególną uwagę na to, gdzie możemy uzyskać dofinansowanie zewnętrzne. Skoro są środki z Unii Europejskiej, a w niedługim czasie może się to zmienić, to należy z tego korzystać. Dziękuję radnym za zrozumienie i przychylenie się do takiego stanowiska - mówiła gospodarz gminy.

 

Radni byli zgodni w sprawie budżetu i uchwalili go jednomyślnie.

 

Budżet w liczbach

 

Dochody budżetu na przyszły rok zaplanowano na nieco ponad 58 miliony złotych, a wydatki na 61,5 miliona złotych. Powstały deficyt zostanie sfinansowany pieniędzmi pochodzącymi z emisji obligacji. Ponadto radni uchwalili rezerwę ogólną w kwocie 250 tys. zł oraz celową na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości 140 tys. zł.

 

Jakie inwestycje?

 

Wydatki inwestycyjne na przyszły rok to 13,1 miliona złotych. Duże wydatki związane będą z wodociągami i kanalizacją. Około 2,3 mln zł trafi do Podzagajnika, a kolejne 1,7 mln do Zwolenia (ul. Wojska Polskiego, Krótka, Targowa), z czego prawie 100 tys. zł będzie kosztowało przygotowanie ogromnej dokumentacji technicznej, potrzebnej do rozbudowy oczyszczalni ścieków.

 

Kolejne 3,2 mln zł gmina zainwestuje w drogi. Największym zadaniem będzie przebudowa ul. Kardynała Wyszyńskiego i Księdza Packa w Zwoleniu (niemal 2,3 mln zł), wśród większych przedsięwzięć znalazły się przebudowy dróg w Niwkach (240 tys. zł) i Jasieńcu Kolonii-Tymienicy (210 tys. zł) oraz ul. Szkolnej w Zwoleniu (112 tys.).

 

Prawie 3 miliony złotych to wydatki związane z oświatą, głównie termomodernizacja budynków oświatowych w PSP w Sycynie i PSP w Baryczy. Prawie 40 tys. zł będzie kosztował nowy piec w PG w Sydole.

 

Gmina będzie też kontynuować prace nad zalewem w Zwoleniu. Ta teren rekreacyjny w tym miejscu w budżecie przeznaczono 1,1 miliona złotych. W planie jest także projekt wykonania przebudowy stadionu przy ul. Sportowej (51 tys. zł) i projekt boiska w Sydole (15 tys. zł).


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook