Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
W gminie Gózd ćwiczyli na wypadek skażenia radioaktywnego
Dodał: MaG, 28-09-2017 07:56, odsłon: 1104

Skażenie substancją radioaktywną i sposób dystrybucji preparatów jodowych. W piątek 21-22 września na terenie Gminy Gózd odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Radomka 2017”.

Sprawdzali przygotowania służb do dystrybucji preparatów jodowych dla mieszkańców skażonego terenu substancją radioaktywną uwolnioną z elektrowni jądrowej znajdującej się w państwie sąsiednim w wyniku ataku terrorystycznego. Tak wyglądały zaplanowane na dwa etapy ćwiczenia obronne, które odbyły się na terenie Gminy Gózd. 


- Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie,  co 4 lata, a  celem tegorocznego było doskonalenie systemu kierowania realizacji zadań obronnych z elementami zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia ludności w przypadku zdarzeń radiacyjnych” - informują organizatorzy ćwiczeń

 

Kierownikiem ćwiczenia był wójt gminy Paweł Dziewit


Ćwiczenia odbyły się w II etapach
Pierwszy dzień ćwiczeń (21.09) odbywał się pod działaniem planistycznym i prowadzony był w godzinach od 7.30 do 15.30 w siedzibie Urzędu Gminy w Goździe. Pod przewodnictwem Wójta Gminy Gózd zwołany został  Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym została omówiona planistyczna sytuacja kryzysowa w następstwie czego uruchomiono  Stanowisko Kierowania, Stały Dyżur Wójta  oraz rozwinięto  Drużynę Wykrywania i Alarmowania (DWiA). W tej części ćwiczeń zaprezentowana została gotowość do działania  gminy, służb inspekcji i straży na wypadek konfliktu zbrojnego lub zdarzeń kryzysowych na terenie powiatu radomskiego.


W drugim dniu ćwiczenia (22.09.)  został zademonstrowany epizod  praktyczny dotyczący samego rozwinięcia punktu dystrybucji preparatu jodowego i jego wydawania, który polegał na sprawdzeniu dystrybucji preparatów jodowych dla mieszkańców skażonego terenu substancją radioaktywną uwolnioną z elektrowni jądrowej znajdującej się w państwie sąsiednim w wyniku ataku terrorystycznego. Na terenie Gminy Gózd w Zespole Szkół w Goździe, który stanowił „bazę”,  uruchomiona została akcja dystrybucji tabletek stabilnego jodu dla dzieci i młodzieży w wieku do 15 r.ż. oraz osób ze wskazaniami lekarskimi.


Po zakończeniu epizodu praktycznego obecni w czasie ćwiczenia burmistrzowie, wójtowie wszystkich gmin powiatu radomskiego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu w tym Szpitala w Iłży i Pionkach oraz przedstawiciele  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Komendy Miejskiej Policji w Radomiu  i Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych – Oddział w Radomiu. Przedstawiciele służb złożyli  Staroście Radomskiemu meldunki z realizacji zadań podczas powiatowego ćwiczenia obronnego przeprowadzonego na terenach swoich gmin i jednostek organizacyjnych .


Po zakończeniu  ćwiczeń wnioski i podsumowanie przedstawiono Staroście Radomskiemu Mirosławowi Ślifirczykowi oraz kierownikowi zespołu autorskiego ćwiczenia Naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu Sławomirowi Płazie.


- Celem niniejszego  ćwiczenia było przygotowanie kadry kierowniczej  i pracowników wykonujących zadania obronne oraz obrony cywilnej do wykonywania zadań operacyjnych oraz zadań związanych z funkcjonowaniem Stałego Dyżuru, przygotowanie sił systemu ratowniczego  do realizacji zadań w procesach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz prowadzenie działań ratowniczych i ochrony ludności, a także sprawdzenie systemów łączności oraz alarmowego obiegu informacji w relacji Stały Dyżur Starosty- Stały Dyżur Wójta oraz powiatowych służb, inspekcji i straży oraz uczestniczących w ćwiczeniach jednostek samorządu terytorialnego powiatu radomskiego – dodają organizatorzy   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Gózd
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook