Dzisiaj jest niedziela, 16 czerwca 2019 r., 167 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Żołnierze Niezłomni spoczną w nowym miejscu. W niedzielę nastąpi poświęcenie pomnika.
Dodał: KamZap, 09-10-2018 17:02, odsłon: 515
Fot. organizatorzy
Fot. organizatorzy

W niedzielę 14 września 2018 roku na Cmentarzu Parafialnym w Zwoleniu poświęcony zostanie Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. W programie uroczystości m.in. koncert patriotyczny Roberta Grudnia.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.30 od wprowadzenia historycznego prof. Marka Wierzbickiego z radomskiej delegatury IPN oraz koncertu patriotycznego Roberta Grudnia „Niepodległa”. O godzinie 15 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. Bp Piotra Turzyńskiego, ponowny pogrzeb ekshumowanych w maju tego roku zwłok Żołnierza Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ze zgrupowania Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” oraz poświęcenie Pomnika.

 

Udział weźmie kompania honorowa oraz orkiestra Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, rodziny żołnierzy poległych w bitwie pod Zwoleniem 15 czerwca 1946 roku oraz wielu innych, znamienitych gości.

 

Do bitwy żołnierzy Niezłomnych z Sowietami doszło w czerwcu 1946 r. Sześciu poległych partyzantów pogrzebano pod cmentarnym murem obok żołnierzy Wehrmachtu, zabraniając okazywania im jakiejkolwiek czci. Mimo szykan i represji w 1989 r. koledzy poległych ze Związku Zbrojnej Konspiracji wybudowali grobowiec na miejscu złożenia ich doczesnych szczątek. Z upływem lat narosło przekonanie, że ci bohaterowie zasługują na godniejsze miejsce pochówku i bardziej okazałe upamiętnienie. Pod koniec 2017 r. w Zwoleniu  ukonstytuował się komitet, który postawił sobie za cel wybudowanie nowego grobowca wraz z pomnikiem. Jego działania uzyskały organizacyjne i finansowe wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej oraz prywatnych i instytucjonalnych sponsorów.   
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook