Dzisiaj jest wtorek, 19 marca 2019 r., 78 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
[FOTO] Uroczyste obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zwoleniu
Dodał: MaG, 09-05-2018 15:32, odsłon: 625
fot.SPZ
fot.SPZ

Akademia przygotowana przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu, uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządów, jednostek i organizacji powiatu zwoleńskiego oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu – tak wyglądały tegoroczne obchody upamiętniające kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Akademia o Polsce i polskości
Pierwsza część uroczystości odbyła się 27 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, gdzie uczniowie tej szkoły oraz Niepublicznego Gimnazjum wystawili niezwykle charyzmatyczną akademię pod hasłem „Nauczmy się na pamięć tego kraju”.

 

 

 Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta zwoleński Waldemar Urbański, który

nie tylko przytoczył  krótką historię wydarzeń sprzed 227 lat ale również apelował

do obecnych o jedność i wzajemne zrozumienie.

 

Występom przyglądali się: Waldemar Urbański – starosta zwoleński, Arkadiusz Sulima – wicestarosta, Elżbieta Lange – skarbnik powiatu, Edyta Sulima – sekretarz powiatu, Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia, starszy brygadier Krzysztof Żyliński – pełniący obowiązki komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, a także dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych, organizacji i instytucji z terenu powiatu zwoleńskiego, uczniowie i ich rodzice.

 

Pierwsza część obchodów upamiętniających wydarzenia sprzed 227 lat rozpoczęła się 26 kwietnia w Zespole Szkół Licealnych w Zwoleniu. Młodzież przygotowała patriotyczny programpn. „Nauczmy się na pamięć tego kraju…”.


Utalentowana młodzież zaprezentowała publiczności liczne piosenki patriotyczne, przedstawienie historyczne, a także taniec symbolizujący rozbiory Polski. Głos zabrał również starosta zwoleński Waldemar Urbański. - Rok 2018 jest rokiem obchodów stuletniej rocznicy Polski niepodległej. Odbywają się akademie, uroczystości patriotyczne i religijne. Pięknie stroimy miasta i uczestniczymy w tych ważnych wydarzeniach, ponieważ jesteśmy dumni z Polski – mówił Waldemar Urbański, starosta zwoleński.  Przypomniał także słowa Józefa Piłsudskiego mówiące o tym, że niepodległość Polakom nie jest dana raz na zawsze. - Tą wartość trzeba pielęgnować, trzeba o nią walczyć i dbać. Podobało mi się hasło dzisiejszej akademii: „Nauczmy się na pamięć tego kraju”. Nauczmy się jego historii, jego dorobku, jego sukcesów, wyciągnijmy wnioski z porażek i nie dajmy się podzielić. Nie zmarnujmy dorobku wielu pokoleń, bo kolejne pokolenia nam tego nie wybaczą – dodał starosta.
Kwiaty i uroczyste przemówienie.

 

 

 

Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele
z burmistrz Zwolenia Bogusławą Jaworską. 
 

Uroczystości swoim występ uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.W wykonaniu młodych muzyków usłyszeliśmy Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę.  

 

Druga cześć uroczystości patriotycznych odbyła się 3 maja. Rozpoczęła je msza święta odprawiona w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, którą koncelebrował ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów, partii politycznych, jednostek i organizacji z terenu powiatu zwoleńskiego oraz jego mieszkańcy przemaszerowali przed Pomnik Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, gdzie Młodzieżowa Orkiestra Miasta Zwolenia odegrała Mazurka Dąbrowskiego. Po nim starosta zwoleński Waldemar Urbański wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał ważne historycznie wydarzenia oraz  powrócił do chwili odrodzenia Polski. – W tym ważnym dniu spotykamy się przy Pomniku Nieznanego Żołnierza upamiętniającego tych, którzy umarli po to, abyśmy mogli żyć my. To właśnie oni złożyli na ołtarzu wolności swoje bezcenne życie – mówił starosta Waldemar Urbański. - Drogi do wolności były bardzo kręte, ale udało się utrzymać polskość. Zapamiętajmy słowa Wincentego Witosa, „Wolna ojczyzna i państwo niepodległe są największym, najcenniejszym skarbem każdego człowieka”. Dzisiaj życzę państwu Polski, która będzie wspólnym dobrem dla wszystkich Polaków, Polski, z której będziemy dumni, Polski zamożnej, dobrze funkcjonującej, Polski bez podziałów, w której będziemy czuli się bezpiecznie – dodał starosta.


Następnie delegacja Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, w której skład weszli: Waldemar Urbański – starosta zwoleński, Arkadiusz Sulima – wicestarosta, Edyta Sulima – sekretarz Starostwa Powiatowego oraz Stanisław Bartosiewicz – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Zwoleniu złożyli kwiaty pod pomnikiem. Po nich biało-czerwone wiązanki złożyli również przedstawiciele samorządów, partii politycznych, organizacji i instytucji z terenu powiatu zwoleńskiego. Na zakończenie uroczystości Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała „Rotę”.

 


autor://Mirosława Gregorczyk   
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRACY NA RECEPCJI. KONTAKT: 519 188 682
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook