Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2019 r., 139 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
columbusenergy
(Zdjęcia) Osiągnęli swój cel - przejechali dla Niepodległej 1918 kilometrów
Dodał: KamZap, 16-11-2018 14:24, odsłon: 478

10 listopada 2018r  o godz. 10, Grupa Rowerowa Zwoleń po odśpiewaniu  Hymnu Narodowego, wspólnie z z-cą Burmistrz Zwolenia Grzegorzem Molendowskim, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, wyjechała na ostatni etap Rajdu 1918 kilometrów dla Niepodległej.

Jechali przez Suchą, Suskowolę, w Pionkach skręcili na Garbatkę, zatrzymali się na chwilę w Anielinie i docelowo dotarli do Lasek. W tym rejonie w dn. 22-26 października 1914 r. toczyły się zacięte walki w ramach tzw. operacji dęblińskiej, w której uczestniczyły oddziały I Brygady Legionów Polskich walczące na prawym skrzydle 46. Dywizji Strzelców Austriackich.

Polskimi oddziałami dowodził Józef Piłsudski, a w walkach brało udział wielu późniejszych generałów oraz wysoko postawionych wojskowych w tym przyszli Marszałkowie Polski – Edward Rydz Śmigły i Michał Rola Żymierski. Podczas walk na tym terenie poległo około 250 legionistów, pochowano ich w zbiorowym grobie w Brzustowie i w okolicznych mogiłach. W 1933 r. zbudowano pomnik-mauzoleum z kryptą zawierającą prochy poległych legionistów  z rozrzuconych po okolicy mogił, głównie ze zbiorowego grobu w Brzustowie.

 

Przy Pomniku Zwoleńscy rowerzyści oddali hołd Poległym Bohaterom, odśpiewali Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się, zapalili znicze i zrobili pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej jechali przez Garbatkę, Gródek, zatrzymali się w Czarnolesie i ok. godz. 15 powrócili do Zwolenia zadowoleni z realizacji zaplanowanego celu. W sumie przejechali 1918 kilometrów dla Niepodległej w 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Peleton prowadził Czesław Nowakowski z flagą grupy, organizator wyjazdu, a zamykał Czesław Wójcik z flagą narodową. Członkowie grupy przy pomniku ubrani byli w koszulki z logo Niepodległej, które otrzymali z Biura Niepodległej w Warszawie. Patronat nad wszystkimi rajdami i pielgrzymkami objęli burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i proboszcz parafii Podwyższania Krzyża Świętego w Zwoleniu ks. kan. Bernard Kasprzycki  
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook