Dzisiaj jest poniedziałek, 14 października 2019 r., 287 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Arpass baner TOP
Powiat zwoleński świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Dodał: KamZap, 16-11-2018 12:58, odsłon: 840

Wyjątkowy jubileusz, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Samorząd Starostwa Powiatowego w Zwoleniu brał czynny udział w całorocznych obchodach. Odbywały się biegi, konkursy, koncerty, występy w szkołach, był też festyn patriotyczny oraz wiele innych wydarzeń. Zwieńczeniem narodowego święta na terenie powiatu zwoleńskiego był biało-czerwony marsz ulicami Zwolenia i niezwykle wzruszające przedstawienie przygotowane przez zwoleńską młodzież, które odbyły się w niedzielę 11 listopada.

Rok 2018 był wyjątkowy, ponieważ obfitował w szereg wydarzeń patriotycznych zorganizowanych w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - W  organizację całorocznych obchodów w regionie zaangażował się nie tylko samorząd powiatu zwoleńskiego i gmin z jego terenu, ale także szkoły, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, a także mieszkańcy powiatu. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za wspólne i godne uczczenie tak wyjątkowej, okrągłej rocznicy – powiedział Waldemar Urbański, starosta zwoleński.

 

Rok 2018 w biało-czerwonych barwach

 

Obchody rocznicowe na terenie powiatu zwoleńskiego zainaugurowano w lutym tego roku. Do nieba pofrunęło wtedy sto biało-czerwonych balonów. Uroczystości jubileuszowe trwały przez cały rok i zakończą się w grudniu. Samorząd powiatu zwoleńskiego współorganizował między innymi: Konkurs Plastyczno-Historyczny na plakat „Niepodległa”, uroczystości z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Konkurs Powiatowy „Ku Niepodległej”, Powiatowy Turniej Wiedzy o Polsce dla klas III szkół podstawowych, Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn Drużyn Niezrzeszonych, czy Rodzinny Piknik Patriotyczny w Sycynie.

 

Samorząd powiatu zwoleńskiego wsparł również i brał udział w wydarzeniach ujętych w kalendarzu uroczystości wpisujących się w obchody jubileuszowe, który został rozpisany przez Zwoleński Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości, ale nie tylko. A były to między innymi: koncerty pieśni patriotycznych, 76. rocznica pomordowanych w Karolinie, 10 treningów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, „Rzeczpospo-Czyta” – III Zwoleńska Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Zwoleniu, a także listopadowy III Bieg Niepodległości i IV Marsz Niepodległości, jak również liczne akademie szkolne i przedszkolne.

 

Uroczysty 11 listopada w Zwoleniu

 

W niedzielę, 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości zorganizowano w Zwoleniu szczególne uroczystości. Rozpoczęło je otwarcie wystawy dr Katarzyny Madejskiej zatytułowanej „By żyć w Polsce. Chłopi Ziemi Radomskiej w walce, obronie i budowie Niepodległej”. Wystawę można oglądać w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu.

 

O godzinie 10.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu została odprawiona msza święta za Ojczyznę. Przewodniczył jej gość z Brazylii, ksiądz Zbigniew Kowalczyk. Po niej poczty sztandarowe, goście oraz mieszkańcy przemaszerowali przed Pomnik Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, gdzie przedstawiciele samorządów, partii politycznych, organizacji i instytucji z terenu powiatu zwoleńskiego złożyli biało-czerwone wiązanki. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu reprezentowali: Waldemar Urbański – starosta zwoleński, Arkadiusz Sulima – wicestarosta, Edyta Sulima – sekretarz powiatu oraz Stanisław Bartosiewicz – wiceprzewodniczący rady powiatu. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska.

 

Razem dla Niepodległej

 

Szczególnym momentem obchodów było wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i Roty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Następnie w rytm muzyki granej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia wyruszył biało-czerwony Marsz Niepodległości. Prowadzili go uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, którzy ubrani w stroje ludowe wspólnie nieśli kilkumetrową flagę narodową. Za nimi, ramię w ramię podążali mieszkańcy powiatu zwoleńskiego.

 

Kolumna marszowa dotarła do Kina „Świt”, gdzie w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” o godzinie 12.00 został wspólnie odśpiewany hymn państwowy. Po tej wzruszającej chwili rozpoczęła się część artystyczna obchodów. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu przedstawili program patriotyczny pt. „Ziemio, Ojczyzno! Kocham Cię całą”. - Była to doskonale przygotowana i ciekawie zobrazowana kronika drogi do niepodległości, czyli niepowtarzalna lekcja historii dla nas wszystkich, okraszona znakomitą grą aktorską, muzyką na żywo i pięknymi głosami członków chóru – podkreślił wicestarosta Arkadiusz Sulima.

 

Młodzi artyści otrzymali owacje na stojąco, a wśród publiczności nie zabrakło łez wzruszenia. Doskonałym zwieńczeniem wydarzenia były słowa dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu Bożeny Baryły, która po otrzymaniu bukietu kwiatów stwierdziła: „Kwiaty zostaną złożone tym, którzy na to zasłużyli, tym, którzy polegli.”    

 

Mirosława Gregorczyk

  

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook