Dzisiaj jest wtorek, 22 stycznia 2019 r., 22 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
Podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zmiany w uchwale budżetowej. Za nami 49. Sesja Rady Miejskiej w Zwoleniu
Dodał: KamZap, 21-03-2018 15:24, odsłon: 974
fot. Urząd Gminy Zwoleń
fot. Urząd Gminy Zwoleń

W poniedziałek, 26 lutego w sali narad Urzędu Miejskiego odbyła  się 49. sesja Rady Miejskiej w Zwoleniu. W porządku obrad oprócz punktów stałych, takich jak sprawozdania z działalności międzysesyjnej Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Sobieszka znalazło się sześć uchwał, które radni przegłosowali jednogłośnie.

Pierwsza z uchwał dotyczyła ustalenia wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od kwietnia mieszkańcy Gminy Zwoleń zapłacą za odpady więcej. Stawka za odpady segregowane na obszarach wiejskich w zabudowie jednorodzinnej będzie wynosiła 9 zł, z kolei na obszarach wiejskich w zabudowie wielorodzinnej oraz w mieście w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej 10 zł. Odpady niesegregowane na obszarach wiejskich w zabudowie jednorodzinnej podniosą się z 16 zł na 19 zł zaś w obszarach miejskich i w zabudowie wielorodzinnej na wsi z 18 zł na 21 zł. Warto podkreślić, że podwyżka opłat za zagospodarowanie odpadami jest efektem wzrostu kosztów przetwarzania odpadów komunalnych w regionalnej instalacji (RIPOK). 

Radni przegłosowując uchwałę dugą określili wymagania, jakie powinni spełniać przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwoleń w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych.

W kolejnej uchwale radni wprowadzili zmiany do obecnej uchwały budżetowej. Radni do budżetu wprowadzili między innymi przyznane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw środki na remont świetlic wiejskich w Mieczysławowie i Sycynie. Ponadto wyrazili zgodę na udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Zwoleńskiemu w kwocie ponad 84 tys. zł, z czego ponad 55 tys. zł powiat przeznaczy na realizację projektu „Internet oknem na świat dla mieszkańców Powiatu Zwoleńskiego”, z którego skorzystało wielu mieszkańców naszej gminy. Pozostałe środki przeznaczone zostaną na dofinansowanie projektu „Partnerstwo dla społeczeństwa informacyjnego – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminach Powiatu Zwoleńskiego” oraz na dofinansowanie projektu „Systemy wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi w Powiecie Zwoleńskim”.

Radni wprowadzili też zmiany do uchwały dotyczącej dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju. Z obecnie obowiązującej uchwały usunięto zapisy dotyczące informacji, które klasy będą miały zajęcia w danym budynku. Przypominamy, że trzy szkoły podstawowe na ternie gminy prowadzą zajęcia w dwóch budynkach. Powyższe informacje pozbawiały dyrektorów szkół możliwości elastycznego dostosowania aktualnych potrzeb uczniów do możliwości logistycznych danej szkoły.

Rada Miejska podjęła także decyzję w sprawie podziału Gminy Zwoleń na okręgi wyborcze oraz ustaliła ich granice, numery i liczby wybieranych radnych w każdym okręgu. Gmina Zwoleń podzielona została na 15 jednomandatowych okręgów wyborczych. Podczas przygotowania projektu wzięto pod uwagę aktualną liczbę mieszkańców – 15273.

W zapytaniach i wolnych wnioskach radni wspólnie z obecnym na sesji prezesem Zakładu Usług Komunalnych w Zwoleniu Jackiem Lange podjęli decyzję, że mieszkańcy Gminy Zwoleń, nie będą już musieli zgłaszać telefonicznie posiadania odpadów bio, wielkogabarytowych oraz odpadów elektrycznych i  elektronicznych. Wyżej wymienione odpady będą odbierane od mieszkańców według dostarczonych harmonogramów. Radni w tej sprawie na najbliższej sesji Rady Miejskiej podejmą stosowną uchwałę.

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Gózd
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook