Dzisiaj jest czwartek, 09 lipca 2020 r., 191 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Dworzec w Zwoleniu będzie
Dodał: KamZap, 21-09-2018 22:56, odsłon: 3638

Mieszkańcy gminy Zwoleń zastanawiają się, co dalej ze zwoleńskim dworcem. Działki, na których znajdują się perony autobusowe zostały sprzedane. Pozostała tylko poczekalnia i pytanie: gdzie będą zatrzymywały się autobusy?

Krótka historia zwoleńskiego dworca

 

W grudniu 1990 roku Wojewoda Radomski przekazał w użytkowanie wieczyste na rzecz PKS działki Skarbu Państwa znajdujące się pomiędzy ulicami Kościuszki i Wojska Polskiego w Zwoleniu w celu utworzenia dworca. Na tych działkach znajdują się obecnie perony autobusowe.

W lipcu 1997 roku pomiędzy Skarbem Państwa, a PKS została zawarta umowa bezpłatnego użyczenia na okres 20 lat pomieszczeń na parterze budynku sądu. Lokale miały funkcje poczekalni i toalet dla podróżnych oraz pokoi dla kierowców. Przez wiele lat dworzec funkcjonował w tej formie. Kłopoty zaczęły się wraz z kryzysem w PKS.

 

Powiat nie jest właścicielem działek

 

Działki pomiędzy ulicami Kościuszki i Wojska Polskiego w Zwoleniu, na których znajdują się perony autobusowe nie były własnością powiatu, a Skarbu Państwa i zostały przekazane w użytkowanie wieczyste na 99 lat na rzecz PKS. Przedsiębiorstwo zgodnie z prawem może zbyć prawo użytkowania wieczystego, czyli je sprzedać. Powiat nie posiada prawa pierwokupu.  

 

Działki, na których usytuowany jest zwoleński sąd oraz budynek w którym znajduje się dworcowa poczekalnia, również nie należą do powiatu. Ich właścicielem jest Skarb Państwa reprezentowany przez Starostę Zwoleńskiego – to bardzo ważne, aby zrozumieć tę różnicę – informuje Katarzyna Macewicz, inspektor Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.  

 

Walka o poczekalnię

 

Przez pewien czas funkcjonowanie poczekalni dla podróżnych przy dworcu w Zwoleniu stało pod znakiem zapytania. Umowa bezpłatnego użyczenia dla PKS części parteru budynku zwoleńskiego sądu, która była przeznaczona na poczekalnię wygasła w 2017 roku. PKS uzależnił swoje dalsze funkcjonowanie na tym terenie od kosztów, jakie zostaną mu narzucone. – W związku z tym, że nie dopuszczaliśmy myśli, aby podróżni mogli zostać bez poczekalni, wydzieliliśmy pomieszczenie na parterze budynku na małą poczekalnię i łazienki, w sumie 55 metrów kwadratowych i podjęliśmy negocjacje z PKS-em – informuje Waldemar Urbański, Starosta Zwoleński. - Jeszcze w marcu 2017 roku otrzymaliśmy pismo od PKS, które informowało o tym, że przedsiębiorstwo tej poczekalni nie chce. Wtedy rozpoczęliśmy rozmowy z Burmistrz Zwolenia, jak ten problem rozwiązać. Nie mogliśmy pozwolić, żeby podróżni, często uczniowie szkół, marzli czy mokli na deszczu, dlatego podejmowaliśmy kolejne działania zmierzające do tego, aby ta poczekalnia była – dodaje starosta.

 

W efekcie końcowym nasze negocjacje z PKS zakończyły się powodzeniem. W marcu 2018 roku została podpisana umowa pomiędzy Skarbem Państwa, a PKS w Radomiu formalizująca użyczenie pomieszczeń poczekalni na okres trzech lat.

  

Sprzedaż działek

 

Losy zwoleńskiego dworca ponownie się skomplikowały w momencie, kiedy wewnętrzne problemy PKS pogłębiały się i przedsiębiorstwo stało się nierentowne. Ponieważ prawo wieczystego użytkowania jest zbywalne, przedstawiciele PKS postanowili sprzedać działki, na których obecnie znajdują się perony autobusowe. Plac pomiędzy ul. Kościuszki i ul. Wojska Polskiego w Zwoleniu składający się z 5 działek, PKS wystawiło do sprzedaży jako dwie odrębne nieruchomości za łączną kwotę 431 tys. złotych.

 

Rozmowy z nowym właścicielem w toku

 

Jak informują starostowie powiatu zwoleńskiego, nowy nabywca działek rozumie potrzebę istnienia dworca w Zwoleniu i zapewnia, że jest otwarty na propozycje rozwiązania sprawy na korzyść mieszkańców. W obecności starosty Waldemara Urbańskiego, wicestarosty Arkadiusza Sulimy, u burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej odbyło się spotkanie z nabywcą działek. – Rozmowy dotyczyły tego, jak nowy właściciel działek widzi funkcję przystanku autobusowego z możliwością korzystania z istniejącej poczekalni w planie zagospodarowania nabytej nieruchomości – informuje wicestarosta Arkadiusz Sulima. -  Czekamy na wykonanie wstępnych prac projektowych terenu byłego dworca. Nowy nabywca zobowiązał się do przedstawienia nam projektu i przedyskutowania utworzenia w tym miejscu przystanku autobusowego. Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie w tej ważnej dla mieszkańców i dla nas sprawie – dodaje wicestarosta.

 

Dworzec w Zwoleniu musi być

 

W związku ze sprzedażą działek, Starosta Zwoleński zwrócił się do PKS z pismem w sprawie zajęcia stanowiska odnośnie umowy użyczenia dla zajmowanych przez przedsiębiorstwo pomieszczeń poczekalni w budynku zwoleńskiego sądu. – Na dzień dzisiejszy PKS nie wycofał się z umowy użytkowania poczekalni. Obecnie czekamy na projekt zagospodarowania terenu przez nabywcę działek i podejmiemy stosowne decyzje w sprawie dworca – informuje starosta Waldemar Urbański. – Jedno jest pewne, miasto powiatowe nie może być pozbawione miejsca, gdzie zatrzymują się autobusy. Dlatego wspólnie z p. Burmistrz zapewniam, że dworzec w Zwoleniu będzie, niezależnie od tego, jak potoczą się rozmowy z nabywcą działek – podsumowuje starosta.

 

Mirosława Gregorczyk

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook