Dzisiaj jest niedziela, 16 czerwca 2019 r., 167 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Co dalej z Mieszkaniem Plus?
Dodał: KamZap, 21-09-2018 22:51, odsłon: 871
Fot. UM Zwoleń
Fot. UM Zwoleń

W lutym tego roku informowaliśmy mieszkańców o rozpoczętej w 2017 roku współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości, tzw. „Bankiem Ziemi”. Instytucja ta zajmuje się między innymi realizacją rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

Głównym założeniem programu „Mieszkanie Plus” była pomoc gminom i miastom w powiększaniu mieszkaniowego zasobu, budowie mieszkań na wynajem, czy też mieszkań na sprzedaż.

 

Gmina do bazy Krajowego Zasobu Nieruchomości zgłosiła posiadane przez siebie działki o łącznej powierzchni  2470m2 położone w okolicach zalewu. Działki te wycenione zostały przez naszych rzeczoznawców na kwotę blisko 200 tys. zł.

 

Zgłoszone przez samorząd działki zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta Zwolenia położone są na terenach mieszkaniowo-usługowych.

 

Gmina Zwoleń w momencie przystąpienia do programu musi podpisać stosowne umowy oraz przekazać w formie aportu posiadane grunty. Dzięki którym obniżeniu ulegną koszty metra kwadratowego mieszkań. Samorząd przekazując nieruchomość przystąpi do spółki celowej, w której inwestorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Koszty budowy 30 mieszkań będą wkalkulowane w czynsze przyszłych lokatorów. BGKN zakłada, że budowa nieruchomości zwróci się mu po 30 latach. Wówczas samorząd przejmie od BGKN całość udziałów inwestycji.

 

Czynsze zbliżone do komercyjnych

 

Pierwotna koncepcja Programu Mieszkanie Plus była skierowana do wszystkich osób, których zarobki są zbyt niskie aby uzyskać od banku kredyt hipoteczny.  Dzięki rządowemu programowi  mieszkańcy mieli mieć możliwość wynajmu mieszkania na korzystniejszych warunkach niż rynkowe, a nawet skorzystać z wykupu ich na własność.

 

W ostatecznej wersji program ten,  nie będzie jednak oferował tanich mieszkań na wynajem tylko z czynszami zbliżonymi do komercyjnych z możliwością wykupu mieszkania po 30 latach. W kwotę czynszu wliczona zostanie kwota wykupu, tak by po 30 latach najemca stawał się właścicielem danego mieszkania. Kwota ta miesięcznie w naszym mieście będzie wynosiła ok. 25 zł za m2. Średni metraż mieszkań będzie wynosił 50m2. Koszt miesięczny samego czynszu za takie mieszkanie wyniesie ponad 1200 zł. Planowany czynsz nie uwzględnia kosztów eksploatacyjnych. Warto podkreślić, że kwoty czynszu będą niższe dla osób, które nie będą planowały wykupu mieszkania a tylko jego wynajem. W Zwoleniu w ramach programu może powstać 30 mieszkań.

 

Gmina po oddaniu do użytku mieszkań za każdy metr kwadratowy do spółki celowej przez 30 lat musi wpłacać kwotę 25 zł. Po 30 latach nieruchomość wybudowana z programu staje się własnością samorządu.

 

Dopłaty do czynszu dla osób o niskich dochodach

 

 W ramach programu Mieszkanie Plus powstał program Mieszkanie na Start. Jego celem są dopłaty do czynszów dla osób wynajmujących mieszkania w pierwszych 15 latach najmu.

 

Ma  on na celu bezzwrotną pomoc finansową dla osób fizycznych o niskich dochodach. Dopłaty do czynszów będą przyznawane na 15 lat. Jednak co roku prawo do otrzymywania dopłat będzie sprawdzane. Jeżeli przestaniemy spełniać kryterium dochodowe (np. w wyniku wzrostu naszych dochodów) to pomoc finansowa zostanie nam odebrana.

 

Dopłaty są przewidziane dla jednoosobowych gospodarstw domowych, których próg dochodowy wynosi poniżej 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Natomiast dla gospodarstw dwuosobowych próg ten musi wynosić poniżej 90%. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit jest podwyższany o 30%. Reasumując, dochody gospodarstwa trzyosobowego nie mogą przekroczyć równowartości 120% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej aby otrzymać dopłatę.

 

Próg dochodowy dla beneficjentów Mieszkanie na Start

  • Gospodarstwo domowe jednoosobowe – 2 562,91 zł netto
  • Gospodarstwo domowe dwuosobowe – 3 844,36 zł netto
  • Gospodarstwo domowe trzyosobowe – 5 125,81 zł netto
  • Gospodarstwo domowe czteroosobowe – 6 407,27 zł netto
  • Gospodarstwo domowe pięcioosobowe – 7 688,72 zł netto
  • Gospodarstwo domowe sześcioosobowe – 8 970,17 zł netto

 

Warto podkreślić, że na ten moment nie ma jasno określonych informacji, czy osoby korzystające z programu Mieszkanie na Start będą mogły po 30 latach opłat otrzymać mieszkanie na własność. W ustawie nie widnieją informacje na ten temat.

 

Ochrona praw lokatorów

 

Osoby wynajmujące mieszkania od rządu muszą również mieć świadomość, że jeśli w trakcie trwania umowy złamią warunki umowy najmu, w ciągu 14 dni od zażądania opuszczenia lokalu, muszą to zrobić.

 

Wynajmując mieszkanie z programu konieczne jest podpisanie tzw. najmu instytucjonalnego. Oznacza to nic innego, jak podpisanie oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy się do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opróżnienia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego.

 

Zachęcamy mieszkańców do wyrażania swoich opinii na temat Mieszkania Plus

 

Zanim gmina przystąpi do programu i podpisze stosowne umowy musi mieć pewność, że wybudowane mieszkania znajdą nabywców. Dlatego też zachęcamy mieszkańców Gminy  do wyrażania swoich opinii na ten temat.

 

Pragniemy również poinformować, że udział Gminy w programie uzależniamy od zainteresowania mieszkańców wynajmem tych mieszkań.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook