W miniony czwartek, 19 września o godz. 18.45 została uroczyście otwarta wystawa poświęcona początkom polskiej przedsiębiorczości. Organizatorzy specjalnie dla mieszkańców Zwolenia oprócz stałej wystawy przygotowali specjalną tablicę poświęconą w całości Zwoleniowi oraz zwoleńskim przedsiębiorcom tamtych lat.
Otwarcia wystawy dokonał Waldemar Urbański, który zwrócił się do obecnych na sali prywatnych przedsiębiorców, doceniając ich wysiłek i zaangażowanie. Dodał również, że przedsiębiorczości nie byłoby, gdyby nie marzenia. To chęć posiadania czegoś swojego, ciekawego i fascynującego napędza do działania.
Następnie głos zabrał Piotr Kutkowski, który opowiadał w interesujący sposób o trudnych początkach polskiej przedsiębiorczości w latach 1945 a 1989.
Wystawa została przygotowana przez Akademię Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa. Akademia działa na rzecz wdrażania i rozwijania idei przedsiębiorczości.
Co możemy zobaczyć na wystawie?
Na planszach możemy zobaczyć między innymi zbitą z desek szopę, stojącą na gruzowisku Warszawy z widniejącą reklamą zachęcającą do korzystania z pedicure i manicure. Na innych planszach możemy oglądać między innymi mężczyznę oferującego ostrzenie noży, malarza samochodów czy odlewnię dzwonów i zakład z parasolami.
Organizatorzy zadbali również o rekwizyty. Możemy zobaczyć łóżko polowe, gazety z tamtych czasów, czy chociażby drewniane gwoździe. W części poświęconej Zwoleniowi widnieją stare fotografie. Odnaleźć na nich możemy znajome twarze: Józefa Gomułę, Jerzego Dobrzańskiego czy też Stefana Wrochnę.
Krótko o wystawie
Na wystawę „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości” składają się archiwalne fotografie i dokumenty, które przedstawiają konkretne historie oraz ukazują ludzi wykonywujących różnorodne zawody i uprawiających prawdziwe rzemiosło.
Wystawa składa się z 28 plansz na których można zobaczyć między innymi: rzemieślników ze swoimi wyrobami, kupców na tle małych sklepów i straganów oraz ludzi próbujących wbrew ideologom PRL rozwijać własną inicjatywę. Dodatkowo do wystawy dołączono tablicę z fotografiami przedstawiąjącymi zwoleńskich przedsiębiorców z tamtych lat.
Przypominamy, że wszyscy ci którzy w PRL-u prowadzili „prywatną inicjatywę” byli zwalczani przez władze komunistyczne oraz określani mianem spekulantów, badylarzy, cinkciarzy, a przede wszystkim prywaciarzy.
Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku. Warto wspomnieć, iż na jednej z plansz mogliśmy zobaczyć „prywaciarzy 2012” z radomskiego targowiska „Korej. Widać na niej dwóch młodych mężczyzn sprzedających gadżety Euro 2012.
Celem Wystaw jest promocja przedsiębiorczości, zmiana pejoratywnego wizerunku mikro przedsiębiorcy, ukazanie barier z jakimi spotykali i nadal spotykają się osoby prowadzące mikro firmy.
Inauguracja cyklu wystaw miała miejsce w lipcu 2012 roku w Senacie RP na specjalnym posiedzeniu Komisji Gospodarki Senatu RP, przy okazji prezentacji przez Akademię Liderów wyników badania sytuacji mikro firm w Polsce.
Wystawę będzie można oglądać w Centrum Regionalnym do 3 października. Serdecznie zapraszamy!
![]() |