Dzisiaj jest środa, 20 marca 2019 r., 79 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
76. rocznica bestialskiego mordu w Karolinie!
Dodał: KamZap, 22-03-2018 21:59, odsłon: 564
fot. Urząd Gminy Zwoleń
fot. Urząd Gminy Zwoleń

18 marca 1942 roku Niemcy w Karolinie w gminie Zwoleń bestialsko zamordowali 55 mężczyzn.  W niedzielę, 18 marca odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 76 lat.

 W uroczystościach udział wzięły nie tylko rodziny ofiar ale również przedstawiciele samorządu i lokalnych instytucji, młodzież szkolna oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu.

 

 

W trakcie mszy uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sycynie zaprezentowali kilkunastominutowy program artystyczny.

 

Następnie uczestnicy obchodów udali się do Karolina, gdzie w pobliskim lesie znajduje się mogiła ofiar. Tam delegacje gminy, powiatu, lokalnych instytucji oraz przedstawiciele rodzin złożyli pamiątkowe wieńce i zapalili znicze pamięci.

 

 

Kwiaty przy mogile poległych złożyli przedstawiciele Gminy Zwoleń na  czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej Pawłem Sobieszkiem. Obecni byli także: sekretarz Gminy Zwoleń Mirosław Chołuj i zastępca przewodniczącego RM Grzegorz Molendowski.

 

 

Historię wydarzeń z pamiętnego 18 marca 1942 roku przypomniał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Sobieszek.

 

W uroczystościach udział także wzięły poczty sztandarowe, wśród których był między innymi Poczet Sztandarowy Urzędu Miejskiego.

 

W obchodach oprócz zgromadzonych mieszkańców, przedstawicieli władz i instytucji oraz młodzieży obecni byli także członkowie rodzin pomordowanych.

 

 

Hołd pomordowanym oddali także uczestnicy Stowarzyszenia Zwoleń Biega, którzy w ramach 10 treningów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę pobiegli w niedzielę do Karolina.

 

Historia!

 

Bezpośrednią przyczyną mordu w Karolinie była przypadkowa śmierć w Ranachowie Starym  jednego z volksdeutschów Józefa Jägera. O świcie 18 marca 1942 roku oddziały gestapo i żandarmerii przy pomocy miejscowych volksdeutschów przeprowadziły pacyfikacje terenów między Zwoleniem, Ciepielowem a Kazanowem, w szczególności miejscowości: Ranachów, Pcin, Pcinolas, Sydół, Ciepielów, Sycyna, Karolin, Kroczów i Kazanów.

 

Aresztowanych doprowadzano do dwóch punktów zbornych - w Karolinie tym miejscem była szkoła, zaś w Kazanowie zabudowania jednego z mieszkańców. W szkole hitlerowcy przesłuchiwali aresztowanych stosując okrutne metody. W tym czasie wielu zatrzymanych mieszkańców Karolina kopało dół w polu po przeciwnej stronie drogi. Gdy dół był gotowy około godziny 12.00 aresztowanych wyprowadzono ze szkoły i ustawiono nad brzegiem dołu. Pluton egzekucyjny strzelał w tył głowy, a rannych dobijał z pistoletu dowodzący.

 

Egzekucję zmuszeni byli oglądać zarówno ci mężczyźni którzy wykopali dół, jak i ludność specjalnie w tym celu spędzona. Zasypania mogiły dokonywali mieszkańcy Karolina. Po tym okropnym mordzie oficer niemiecki wygłosił przemówienie, w którym powiedział że Polacy zginęli za nieposłuszeństwo wobec władzy niemieckiej.

 

Rok po tych wydarzeniach okupanci wrócili na miejsce kaźni, by dla zatarcia śladów, spalić ciała pomordowanych.

 

    
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

Kronika
Zobacz więcej
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Policzna
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Gmina Zwoleń
Zobacz więcej
Powiat Zwoleń
Zobacz więcej
OGŁOSZENIA PREMIUM
WSZYSTKIE +
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
DAM PRACE - RECEPCJONISTKA
ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRACY NA RECEPCJI. KONTAKT: 519 188 682
NOWOŚCI W WIRTUALNEJ GALERII HANDLOWEJ
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Zwolen24 to niezależne medium elektroniczne w Zwoleniu - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z redakcją:
tel. 501-572-992 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 16:00 (poza godzinami pracy istnieje możliwość pozostawienia wiadomości SMS lub MMS)
e-mail: redakcja@zwolen24.pl

Kontakt z działem reklamy: reklama@arpass.pl lub 500-304-413
facebook