Teren Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” powiększa się. Samorząd województwa mazowieckiego zakupił kolejną sąsiadującą z placówką nieruchomość przy ul. Mikołaja Kopernika w Radomiu.
Samorząd województwa mazowieckiego kupił od Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej RADPEC sąsiadującą z placówką zabudowaną nieruchomość przy ul. Mikołaja Kopernika w Radomiu za 870 001 zł. Dziś został podpisany akt notarialny zakupu.
– Plany na rozwój placówki są konkretne, ambitne, ale realne. Dbamy o to, aby nasze instytucje kultury były nowoczesne i konkurencyjne. W tym przypadku konieczna jest rozbudowa. Konsekwentnie zbliżamy się do realizacji tego celu – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Pod koniec zeszłego roku samorząd województwa mazowieckiego kupił inną sąsiadującą z „Elektrownią” nieruchomość. Dzięki temu udało się stworzyć alternatywny dojazd do placówki i należących do niej obiektów oraz obiektów należących do PGE Dystrybucja SA.
Tak będzie prezentować się „Elektrownia” po rozbudowie
Trwają prace nad przygotowaniem projektu nowego kompleksu. Wizualizacja jest już gotowa. Obejmuje nie tylko stworzenie dodatkowej przestrzeni wystawienniczej i magazynowej, lecz także zagospodarowanie terenu wokół. Wyróżniającym się elementem będzie stalowa wieża jako zegar binarny.
– Wraz z zakupem kolejnej nieruchomości otwierają się przed „Elektrownią” większe możliwości. Oznacza to poszerzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej czy konferencyjnej. Oprócz tego pojawią się kawiarnie, hale wystawiennicze, tarasy. Mieszkańcy zyskają więc nowe miejsce spotkań – zaznacza radna województwa Magdalena Nowacka.
Powstaną warsztat, pomieszczenie techniczne, garaż, sale edukacyjne, biura i pracownia fotograficzna. Nowy kompleks będzie połączony z obecnym budynkiem „Elektrowni” specjalną kładką. Placówka zyska ponad 3 700 metrów kwadratowych powierzchni.
– Istniejący budynek jest już po prostu za mały na prezentowanie i przechowywanie wyjątkowych dzieł sztuki. W planach są kolejne wystawy, kolejne eksponaty. Potrzebna jest więc nowa przestrzeń – dodaje radny województwa Piotr Papis.
Za koncepcję rozbudowy odpowiada warszawska Pracownia Architektoniczna Dziedzicki i Partnerzy, a jej autorami są architekci – Adam Dziedzicki i Piotr Kołakowski. Według planów budowa mogłaby rozpocząć się w przyszłym roku.
Przestrzeń dla Fangora – „Fangorium”
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu dzięki zakupionym nieruchomościom zbuduje obiekt, w którym powstanie sala wystawowa poświęcona Wojciechowi Fangorowi – „Fangorium”.
– Wojciech Fangor był bardzo związany z naszym regionem, szczególnie z Błędowem koło Grójca. Chciał więc mieć stałą ekspozycję swoich prac w Radomiu. Centrum Sztuki „Elektrownia” spełni te marzenia, tworząc salę poświęconą jego twórczości – podkreśla dyrektor MCSW „Elektrownia” Włodzimierz Pujanek.
– Zakup działki sąsiadującej z budynkiem „Elektrowni” pozwoli symbolicznie połączyć obie nieruchomości w jedną całość, tak jak pierwotnie zakładały plany budowy dawnej elektrowni, jak również plany budowy obecnej siedziby. Takie połączenie nieruchomości daje większe możliwości na stworzenie jednolitej koncepcji funkcjonowania instytucji – dodaje.
Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 r. w Warszawie. W 1946 r. został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 r. wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie k. Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne. W 1970 r. Wojciech Fangor został pierwszym i jak do tej pory jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku.